• rozwiń

300 mln euro na internet dla ściany wschodniej

300 mln euro na internet dla ściany wschodniej
Foto: TVN24 Foto: 5 wschodnich województw uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu

W najbliższych latach pięć wschodnich województw uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu. - Z samego programu Rozwój Polski Wschodniej zostanie przeznaczonych na ten cel 255 mln euro - mówi tvn24.pl Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

- Mamy nadzieję, że dostęp do internetu pomoże w wyrównywaniu szans rozwoju między wschodem Polski a resztą kraju, zwiększy atrakcyjność inwestycyjną tego obszaru - mówi minister i podkreśla, że właśnie takie projekty prowadzą do niwelowania różnic dzielących Polskę wschodnią od pozostałych regionów.

Tylko 1/3 gospodarstw ma dostęp do szybkiego internetu

Mamy nadzieję, że dostęp do internetu pomoże w wyrównywaniu szans rozwoju między wschodem Polski a resztą kraju

Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego

Z danych ministerstwa wynika, że obecnie jedynie 38% gospodarstw w Polsce ma możliwość dostępu do sieci szybkich prędkości, sytuacja we wschodnich województwach wygląda nieco gorzej. Oznacza to cyfrowe wykluczenie tych rejonów i brak możliwości rozwoju. Dzięki projektowi 90% gospodarstw domowych oraz 100% instytucji publicznych i przedsiębiorców w tych województwach ma uzyskać dostęp do szerokopasmowego internetu.

Wschód ma być on-line do 2013 roku

Projekt ministerstwa zakłada budowę na terenach pięciu województw ściany wschodniej (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie) kanalizacji teletechnicznej, przewodów, światłowodów, masztów, studni i węzłów telekomunikacyjnych. Właścicielem wybudowanej infrastruktury będą samorządy województw. Każdy z operatorów będzie mógł korzystać z dostępu do sieci. Dzięki temu cena dostępu do internetu dla mieszkańców ma być stosunkowo niska. Koszt projektu wynosi 300 mln euro. Z czego 255 mln euro zostanie sfinansowane z funduszy unijnych a 45 mln euro będzie wkładem własnym województw.

Wzorem Małopolski

Pomysł ministerstwa wzorowany jest na projekcie Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej. W górzystych terenach południowego województwa kraju występują poważne trudności z dostępem do internetu. Dlatego wojewoda małopolski podpisał porozumienie z Telekomunikacją Polską w sprawie budowy sieci tam gdzie dotychczas nie było to opłacalne. Koszt projektu wynosi 100 mln euro z czego połowę pokryje budżet województwa a drugą połowę TP SA.

tc//korv

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane