• rozwiń

28 maja Ukraina ma znieść embargo na polską wieprzowinę

Koniec embarga na polską wieprzowinę? Odtwórz: Koniec embarga na polską wieprzowinę?
Foto: sxc.hu/ tvn | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Polska chce też zniesienia ukraińskiego embarga na wołowinę | Video: Koniec embarga na polską wieprzowinę?

28 maja Ukraina zniesie embargo na wieprzowinę dla krajów europejskich, w tym także dla Polski - powiedział TVN24 Biznes i Świat minister rolnictwa Marek Sawicki. Dodał, że Polska chce też zniesienia embarga na wołowinę.

- W środę rano będę rozmawiać telefonicznie z ministrem Ukrainy, bo nam nie wystarcza zapowiedź w zakresie wieprzowiny. My chcemy także, aby Ukraina zdjęła embargo na wołowinę, które nieustannie utrzymuje od 2007 r., a nie ma żadnych podstaw prawnych, żadnych podstaw zdrowotnych, żeby takie embargo utrzymywać - powiedział Sawicki.

Rzekomy wirus

Wyjaśnił, że ukraińskie embargo na wołowinę jest związane z przeświadczeniem o rzekomym wirusie BSE (tzw. choroba wściekłych krów) występującym na terenie Polski.

Wcześniej informację o zniesieniu 28 maja embarga na wieprzowinę przez Ukrainę podał wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Jestem po rozmowach z ministrem Markiem Sawickim i dzięki jego staraniom najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu 28 maja zostanie zniesione embargo na polską wieprzowinę na Ukrainę - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Ważne partnerstwo gospodarcze

Dodał, że w relacjach "między Polską a Ukrainą oprócz partnerstwa politycznego ważne jest partnerstwo gospodarcze".

O ukraińskim embargu mówił w piątek w Kijowie Radosław Sikorski. - Polsce najbardziej zależy na tym, aby Ukraina, kierując się wyłącznie względami merytorycznymi, zdjęła embargo z polskich produktów rolnych - powiedział szef MSZ.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane