• rozwiń

222 km za 2 mld euro. Tyle kosztowała najdroższa autostrada w Niemczech

222 km za 2 mld euro. Tyle kosztowała najdroższa autostrada w Niemczech
Foto: Wikimedia Commons / CC BY 3.0 Foto: Najwięcej pieniędzy pochłonęła budowa tuneli prowadzących przez Las Turyński

Ma tylko 220 km długości, ale stała się najdroższą autostradą Niemiec. Wszystko przez to, że budowana przez 20 lat i kosztująca 2 mld euro A71 z Bawarii przez Turyngię do Saksonii-Anhalt poprowadzona jest przez kilka tuneli i ogromne mosty.

Jadąc nową autostradą kierowcy mają okazję przejechać przez m.in. 8-kilometrowy, najdłuższy w Niemczech Rennsteigtunnel oraz pięć innych tuneli.

Pomogła Bruksela

Najdroższa w tej inwestycji w przeliczeniu na kilometry była budowa odcinka A71 na odcinku Lasu Turyńskiego. - Projekt ten wyróżnia niespotykana dotąd liczba mostów i tuneli - poinformował Dirk Brandenburger, dyrektor Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Deges.

Budowa tego odcinka byłaby niemożliwa gdyby nie dotacja z Unii Europejskiej. Finansowa pomoc z Brukseli wyniosła 224 mln euro.

Szansa dla Turyngii

Autostrada to duża szansa na rozwój szczególnie dla Turyngii, bo ten land był dotychczas słabo rozwinięty pod względem infrastruktury drogowej. - Wiele przedsiębiorstw zaczęło się osiedlać właśnie ze względu na budowę autostrady - powiedział burmistrz miasta Soemmerda w Turyngii Ralf Hauboldt.

To nie jedyna kosztowna inwestycja w Turyngii. Między Berlinem i Monachium z przystankiem w Erfurcie - stolicy tego kraju związkowego - budowana jest trasa dla pociągu szybkobieżnego ICE. Tylko na odcinku między bawarskim Ebensfeld a Erfurtem znajdują się 22 tunele. Zakończenie ich budowy przewiduje się na 2017 rok. Turyngia zainwestowała w ten projekt 239 mln euro przyznanych z unijnych środków finansowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane