• rozwiń

200 mld euro na pobudzenie Unii

200 mld euro na pobudzenie Unii
Foto: TVN24 Foto: Czy 200 mld wystarczy by pobudzić unijną gospodarkę?

W odpowiedzi na kryzys Komisja Europejska zaproponowała skoordynowany plan pobudzenia unijnej gospodarki o wartości 200 mld euro, który ma być finansowany przez kraje członkowskie. - To wyjątkowy plan na wyjątkowy kryzys - ocenił szef KE Jose Barroso.

Pakiet pomocowy - wynoszący 1,5 procent PKB Unii - ma obejmować dwa najbliższe lata. Znajdują się w nim propozycje obniżek podatków, w tym VAT-u, i sugestia cięć stóp przez Europejski Bank Centralny.

- Plan ma m.in. poprawić popyt, pomóc rynkowi pracy i zmniejszyć obciążenia administracyjne. Jestem pewien, że wspólnie osiągniemy sukces - oświadczył szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Na 200 miliardów euro przewidzianych w planie - 30 miliardów pochodzi z budżetu Wspólnoty, a reszta z budżetów państw członkowskich. - Chcemy działać wspólnie, ale nie mierzyć każdego kraju jedną miarą - powiedział Barroso.

5 miliardów euro ma zostać przeznaczone na pomoc dla europejskiego sektora motoryzacyjnego, który do tej pory najbardziej ucierpiał wskutek kryzysu gospodarczego. Europejskie koncerny zapowiadały w związku ze spadkiem sprzedaży przestoje w zakładach i zwalnianie pracowników.

Obniżka podatków

KE chce uniknąć przerodzenia się kryzysu gospodarczego w kryzys społeczny - co jest realnym ryzykiem, jeśli spowolnienie gospodarcze doprowadzi do upadku przedsiębiorstw, masowych zwolnień itp. Dlatego podejmowane środki mają od razu pobudzić popyt i siłę nabywczą, np. przez obniżkę podatków.

KE chce także zachęcić kraje członkowskie do inwestycji w infrastrukturę energetyczną i transportową, badania, innowacje, czyste technologie, które pozwolą na przejście do gospodarki niskoemisyjnej, wydajność energetyczną, edukację i szkolenia.

- To wreszcie wyjście poza pomoc doraźną - mówił szef Komisji Europejskiej.

Najważniejsze jest to, w jaki sposób środki będą rozdysponowane

Ben Butters, dyrektor ds. europejskich Eurochambers

Nie ważne ile, ważne komu

- Efektywność tego planu zależy od tego, jak szybko państwa Unii zdecydują się podjąć zobowiązania i wprowadzić je w życie. Komisja Europejska proponuje wyjście, które ma odpowiadać wszystkim członkom Wspólnoty. Każde z państw będzie mogło dostosować pakiet do swoich potrzeb w sposób, który będzie najlepiej odpowiadał ich gospodarkom - powiedział agencji Reuters Paul Hofheinz, prezes ośrodka Lisbon Council.

Pomoc dwuletnia

Według przedstawiciela Stowarzyszenia Europejskich Izb Handlowych, najważniejsze nie jest to, ile kraje Unii wydadzą na całą akcję. Ważne jest, co zrobią z tymi środkami.

- Mówimy o ogromnych pieniądzach. Pakiet będzie jednak dużo mniejszy niż w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Najważniejsze jest jednak to, w jaki sposób środki będą rozdysponowane - czy trafią do przedsiębiorców i na ile uda się zachęcić konsumentów do zwiększenia wydatków na towary i usługi - uważa Ben Butters, dyrektor ds. europejskich Eurochambers.

Plan ma być realizowany maksymalnie przez dwa lata: 2009-2010. Po tym okresie kraje członkowskie będą musiały powrócić do średniookresowych celów równowagi budżetowej.

kap/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane