• rozwiń

20 mld zł od Polaków pracujących za granicą

20 mld zł od Polaków pracujących za granicą
Foto: TVN24.pl Foto: Emigranci zarobkowi zasilaja polskie portfele

Ponad 20,3 mld zł trafiło do Polski w 2007 roku z tytułu pracy Polaków za granicą - wynika z szacunków NBP. To niemal dwa razy więcej niż w 2004 roku.

Jak wyliczył NBP, w latach 2004 - 2007 najszybciej rosły środki napływające do Polski z Wielkiej Brytanii i Irlandii. W 2007 r. z krajów tych napłynęło do Polski odpowiednio 5 i 4,6 mld zł. Trzecim krajem na tej liście są Niemcy, które jeszcze w 2005 r. zajmowały pierwsze miejsce. W ubiegłym roku z kraju naszych zachodnich sąsiadów napłynęło do Polski 3,9 mld zł.

Z szacunków NBP wynika, że w 2007 r. wynagrodzenia Polaków pracujących krótkookresowo (do jednego roku) za granicą wyniosły ok. 17,5 mld zł. By uzyskać kwotę, która trafiła do kraju należy jednak od tej sumy odjąć niemal 2,5 mld zł zapłaconych podatków i 6,45 mld złotych wydanych za granicą.

Resztę sumy, która trafiła do Polski stanowiły przekazy zarobków Polaków pracujących za granicą dłużej niż rok. Uznaje się, że takie osoby swoje centrum zainteresowania ekonomicznego mają w kraju, gdzie pracują. Te transfery w 2007 roku wyniosły 11,8 mld zł.

bgr//tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane