• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-24 17:15

Dostosuj

"2 miliony hektarów leżą odłogiem. Proszę korzystać"

"2 miliony hektarów leżą odłogiem. Proszę korzystać"
Foto: TVN24 Foto: "2 miliony hektarów leżą odłogiem"

Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe doszły do porozumienia ws. składek zdrowotnych dla rolników. Państwo będzie płacić je za tych rolników, którzy mają gospodarstwa do sześciu hektarów - poinformował na antenie TVN24 minister rolnictwa z PSL Marek Sawicki. Mówił także o podatku dochodowym dla rolników i o tym, czy system krzywdzi pozostałych podatników.

Dotychczas istniały dwie koncepcje płacenia składek zdrowotnych przez rolników. PSL proponowało, by składkę samodzielnie płacili rolnicy mający gospodarstwa o powierzchni powyżej 15 ha. Premier Donald Tusk postulował zaś, by państwo opłacało składkę za rolników z gospodarstwami do 6 ha. Rolnicy użytkujący od 6 do 15 ha mieliby płacić połowę składki płaconej dziś przez osoby prowadzące działalność gospodarczą poza rolnictwem. Całą składkę mieliby płacić ci, którzy mają gospodarstwa większe niż 15 ha.

Tych wszystkich, którzy czują się pokrzywdzeni nie będąc rolnikami, zachęcam: ponad dwa miliony hektarów leży odłogiem.

Marek Sawicki

"Będzie to składka liniowa"

Szef rządu zaproponował jednak porozumienie ws. składek. Ma to być wariant pośredni pomiędzy jego wcześniejszym pomysłem a tym PSL. Zakłada on, że za składki rolników, którzy mają gospodarstwa do 6 hektarów zapłaci państwo, a później będą one rosły w zależności od wielkości ich ziemi.

- Będzie to cały czas liniowa składka - zapewnił Sawicki. Według niego będzie to dla państwa podobny wydatek, jak w przypadku do wcześniej proponowanych wariantów. Szczegóły rząd ma przedstawić dzisiaj po południu.

Podatek dochodowy dla rolników w 2014 roku?

Minister mówił także o wprowadzeniu podatku dochodowego w rolnictwie. - Pracujemy (w tej sprawie - red.) wspólnie z ministerstwem finansów - mówił na antenie TVN24. Pytany, kiedy projekt zmian będzie gotowy, odparł: - To nie jest łapanie pcheł.

I kontynuował: - W tym roku chcemy przeprowadzić wszelkie prace legislacyjne, uchwalić ustawy. Szef resortu chciałby, by kolejny, 2013 rok był okresem przejściowym. - Powinien być rokiem vacatio legis i przygotowania rolników i instytucji do nowego systemu podatkowego, ubezpieczeniowego - oświadczył.

Według Sawickiego nowe zasady opodatkowania rolników miałyby obowiązywać dopiero w 2014 roku.

Minister nie uważa, by była to dyskryminacja wobec pozostałej części społeczeństwa. - Tych wszystkich, którzy czują się pokrzywdzeni nie będąc rolnikami, zachęcam: ponad dwa miliony hektarów leży odłogiem - proszę bardzo zasiedlać i korzystać z tego.

nsz//kdj /k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane