• rozwiń

2,5 mln kary za "tajną" podwyżkę w "Zetafonie"

2,5 mln kary za "tajną" podwyżkę w "Zetafonie"
Foto: sxc.hu Foto: Kara za podwyżkę bez informacji

- Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył na Polską Telefonię Komórkową Centertel, operatora sieci Orange 2,5 mln zł kary za naruszenie obowiązków informacyjnych w stosunku do klientów. Chodzi o wprowadzone przez operatora zmiany w cenniku usług z lipca 2010 roku, które dotyczyły użytkowników promocji "Zetafon".

W promocji "Zetafon" klient zobowiązuje się do regularnego zasilania swojego konta przez określony czas w zamian za możliwość zakupu aparatu telefonicznego w promocyjnej cenie. W lipcu 2010 roku Centertel dokonał zmiany w cenniku oferty nie informując o tym ponad miliona jej użytkowników.

Nie ma informacji, jest kara

Jak podkreślono w uzasadnieniu, zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym, operatorzy w razie podwyższenia cen usług telekomunikacyjnych są zobowiązani - z wyprzedzeniem co najmniej jednego okresu rozliczeniowego przed wprowadzeniem zmian - powiadomić o tym abonentów. Powinni poinformować ich o tym na piśmie, jak i podać tę informację do publicznej wiadomości. Jednocześnie abonent powinien zostać poinformowany o prawie wypowiedzenia umowy w przypadku braku akceptacji zmian.

Abonent powinien zostać poinformowany także o tym, że w razie skorzystania z prawa wypowiedzenia umowy w przypadku braku akceptacji podwyższenia cen operatorowi nie przysługuje roszczenie odszkodowawcze, a także zwrot przyznanej abonentowi ulgi. Zdaniem UKE, PTK Centertel nie wypełnił wskazanych w ustawie obowiązków informacyjnych.

Prawo telekomunikacyjne przewiduje w takich sytuacjach nałożenie przez Prezesa UKE kary pieniężnej w maksymalnej wysokości do 3 proc. przychodów ukaranego podmiotu.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane