• rozwiń

2,5 miliona bezrobotnych w 2010?

2,5 miliona bezrobotnych w 2010?
Foto: TVN24 Foto: Czy Urzędy Pracy znów się zapełnią?

2,5-milionowa rzesza bezrobotnych pod koniec roku - to całkiem realny scenariusz. Przynajmniej według analityków, którzy twierdzą, że koniec roku może przynieść nam rekordowe, bo 16,5-procentowe bezrobocie. „Dziennik” postanowił to sprawdzić i przepytać przedstawicieli 33 firm z całej Polski, co zamierzają zrobić ze swoimi pracownikami. Wyniki tych rozmów nie rysują się niestety optymistycznie.

Ze słów przedstawicieli 33 firm, z którymi skontaktował się „Dziennik”, wynika, że po pierwszych tegorocznych zwolnieniach przyjść może kolejna fala redukcji. Jak pisze „Dz”, sytuacja pogarsza się z tygodnia na tydzień, a zwolnienia grupowe zapowiadają nie tylko małe i średnie firmy, ale też tacy giganci jak PLL LOT, FSO czy Coca-Cola.

Powróci sytuacja sprzed 2006 roku?

„Obroty spadają w tempie 20 proc. na miesiąc”, „zwalniamy wykwalifikowanych i sprawdzonych pracowników, którzy są z nami od lat”, „produkcja właściwie stoi i nie potrzebujemy pracowników”, „już podziękowaliśmy prawie jednej trzeciej osób, a będziemy musieli pożegnać kolejne”, „chcąc przeżyć te najgorsze czasy, musieliśmy jakoś sobie radzić i rozstaliśmy się z dwudziestoma procentami załogi”, „będziemy musieli dalej ograniczać produkcję i zwalniać ludzi”. To tylko niektóre słowa przedstawicieli firm, z którymi rozmawiali dziennikarze.

Jak zauważa "Dziennik", jeśli prognozy ekonomistów się sprawdzą, za dziewięć miesięcy w Polsce przybędzie ponad milion nowych bezrobotnych. W sumie bez pracy może być 2,6 mln osób, a Polska pod względem zatrudnienia cofnie się do maja 2006 roku.

tka ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane