• rozwiń

2/3 polskich rodzin mieszka poniżej standardów

2/3 polskich rodzin mieszka poniżej standardów
Foto: sxc.hu Foto: Kiepski stan polskich mieszkań

Pod względem standardu i metrażu mieszkań Polska znajduje się w ogonie Unii Europejskiej - wynika z raportu Eurostatu, oceniającego komfort zamieszkiwania w każdym z 27 państw UE. O dokumencie pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Wyniki rankingu są szokujące. Poniżej unijnych standardów mieszka ponad 60 proc. polskich rodzin. Chodzi głównie o te z dwójką lub trójką dzieci. One powinny mieć większe mieszkania.

Co dwudziestemu Polakowi brakuje toalety w mieszkaniu, a 5,6 proc. rodzin nie ma w swoim lokum wanny lub kabiny prysznicowej.

Badania wskazują również na zły stan techniczny lokali. Prawie co piąty z nas uskarża się na wilgoć w mieszkaniu, będącą skutkiem usterek.

Wszystko się sypie

Remontów wymagają nie tylko przedwojenne kamienice, ale także bloki budowane za Gomułki i Gierka. Nie wystarczyło samo ocieplanie tych budynków, przeprowadzane w ostatnich latach. Prawie połowa z nich wciąż czeka na modernizację.

Najgorzej wygląda sytuacja na wsi, gdzie 36 proc. domów - choć są "jednorodzinne" - nie spełnia współczesnych standardów.

Kryzys gospodarczy i zaostrzenie polityki kredytowej banków sprawiają, że nie ma nadziei na rychłą poprawę sytuacji. Polaków nie stać na kosztowne remonty, a przy kupnie na rynku pierwotnym myślą statystycznie o lokalu 47-metrowym. Dla porównania średnia powierzchnia mieszkania w Wielkiej Brytanii wynosi 78 metrów kwadratowych, Hiszpanii - 97, zaś w Danii aż 137 metrów kwadratowych.

Najwygodniej mieszka się w Danii, Hiszpanii i na Cyprze, najgorzej w Polsce, Rumunii i na Łotwie - wylicza "Dziennik Gazeta Prawna".

bgr/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane