• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

18 ton węgla przed biurem premiera

Ekolodzy z Greenpeace wzmagają naciski na europejskich przywódców przeciwko energetyce opartej na węglu. Na szwedzkiego premiera naciskają niemal dosłownie: przed wejściem do jego siedziby pojawiła się hałda 18 ton węgla.

Można powiedzieć, że polski premier w tej sytuacji ma szczęście: do niego skierowany jest apel na transparencie rozwieszonym na polsko-białoruskiej granicy. Jego szwedzki kolega Fredrik Reinfeldt ma problem przed swymi drzwiami: aktywisci Greenpeace rozsypali tam 18 ton pochodzącego z Niemiec węgla kamiennego.

Organizacja protestuje w ten sposób przeciwko wykorzystywaniu tego surowca przez szwedzki koncern energetyczny Vattenfall - i to wcale nie w Szwecji, a w zakładach za granicą, m.in. w Polsce. Ok. 30 obrońców środowiska domaga się, by Reinfeldt, którego kraj przewodniczy w tym półroczu UE, został "herosem klimatu" w czasie szczytu UE rozpoczynającego się w czwartek w Brukseli.

Zdaniem działaczki Greenpeace Martiny Krueger, Reinfeldt powinien zadeklarować, że zwróci się do szwedzkiego koncernu o korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

Dokładne przeciwieństwo

W wydanym komunikacie Greenpeace zarzuca koncernowi, który w całości jest własnością państwa, że w Szwecji nie ma elektrowni węglowej, ale w ciągu ostatnich lat wszedł w ich posiadanie w innych krajach: Niemczech, Polsce, Holandii i Danii. - To dokładne przeciwieństwo tego, co należy czynić, żeby ratować klimat - podkreśliła Krueger.

Rozsypany węgiel ma odpowiadać ilości spalanej w ciągu 20 sekund w elektrowni w niemieckiej miejscowości Jaenschwalde - wyjaśnili organizatorzy akcji w rozmowie ze szwedzkim dziennikiem "Dagens Nyheter".

jak//kdj, sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane