• rozwiń

17 miliardów euro dla polskiej wsi

17 miliardów euro dla polskiej wsi
Foto: TVN24 Foto: Będą kolejne pieniądze dla rolników

Komisja Europejska przyjęła polski Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. W ciągu 7 lat polska wieś dostanie 17 miliardów euro.

Najwięcej środków z PROW zostanie przeznaczone na modernizację gospodarstw rolnych, rolnictwo ekologiczne i ochronę środowiska oraz na poprawę warunków życia na terenach wiejskich.

W opinii KE, atutem Polski jest duży areał ziem uprawnych, zróżnicowana produkcja rolna i stosunkowo mało zniszczone środowisko naturalne. Jako nasze słabe strony Komisja wymieniła małą rentowność rolnictwa, niski poziom inwestycji i słabą infrastrukturę techniczną.

Przy uwzględnieniu tych czynników Bruksela uznała, że przygotowany przez resort rolnictwa PROW wzmocni konkurencyjność gospodarstw rolnych i przyczyni się do właściwego zarządzania ziemią oraz zapewni ochronę środowiska.

Wiceminister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapewnił, że resort jest dobrze przygotowany do wprowadzenia PROW. Stosowne rozporządzenia mają wejść w życie w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Jako pierwsze działanie zostało już uruchomione wsparcie dla gospodarstw o trudnych warunkach gospodarowania.

Według Kowalczyka, pierwsze wypłaty unijnych pieniędzy z nowego programu będą mogły nastąpić pod koniec tego roku.


bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane