• rozwiń
  • WIG20 2277.17 -0.41%
  • WIG30 2618.11 -0.42%
  • WIG 58917.43 -0.30%
  • sWIG80 11565.48 -0.38%
  • mWIG40 4027.82 -0.13%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:30

Dostosuj

15 poprawek do budżetu. Kto zyska, a kto straci?

Sejmowa komisja finansów publicznych przedstawi Sejmowi pozytywną opinię w sprawie rządowego projektu budżetu na 2012 r. Komisja wprowadziła do projektu 15 poprawek. Mniej pieniędzy niż początkowo zakładano ma trafić m.in. do Kancelarii Prezydenta, IPN i KRRiT. Większe środki trafią za to do KRUS.

Za przyjęciem pozytywnej opinii ws. projektu budżetu opowiedziało się 28 posłów komisji, 19 było przeciw. Odrzucono też wszystkie wnioski opozycji, które stanowiły większość z 79 zgłoszonych poprawek.

Przewodniczący komisji Dariusz Rosati (PO) powiedział po głosowaniach, że w sumie wszystkie zgłoszone poprawki przewidywały przesunięcia w ramach budżetu łącznej kwoty 6,8 mld zł. - Komisja przychyliła się do wniosków na kwotę 163 mln zł - wyjaśnił.

Wprowadzone przez komisje poprawki uzyskały pozytywne opinie resortu finansów. Wiceminister Finansów Hanna Majszczyk powiedziała po posiedzeniu, że nie naruszają one struktury budżetu, jeśli chodzi o kierunki przeznaczenia środków, które zostały przedstawione przez rząd. - Przesunięcia, które zostały dokonane, wynikają przede wszystkim ze zmniejszenia budżetu po stronie wydatkowej jednostek, które swoje wydatki zawyżyły. Jednostki te przygotowały swoje budżety w oderwaniu od ustawy okołobudżetowej - powiedziała Majszczyk. Dodała, że wydatkowanie tych środków i tak nie byłoby możliwe.

Dla kogo mniej, a dla kogo więcej?

Komisja zmniejszyła np. wydatki Kancelarii Prezydenta o 7 mln zł przeznaczając te pieniądze na Narodowy Program Rewitalizacji Łazienek Królewskich w Warszawie. Inna poprawka dotycząca Kancelarii Prezydenta zmniejsza jej budżet o 440 tys. zł, co czyni zadość zasadzie, że w 2012 r. nie wzrośnie fundusz wynagrodzeń.

Przyjęta została także poprawka wiceprzewodniczącej komisji Krystyny Skowrońskiej przesuwającą ponad 65 mln zł z budżetu Kancelarii Senatu m.in. do rezerwy celowej "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą", czy na kolonie i obozy dla młodzieży polonijnej w kraju.

Ponadto zmniejszono o łączną kwotę 50,3 mln zł budżety m.in.: Sądu Najwyższego (o 5,2 mln zł), Naczelnego Sądu Administracyjnego (11,4 mln zł), Rzecznika Praw Obywatelskich (4,5 mln zł), Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (2,5 mln zł ), Instytutu Pamięci Narodowej (11,1 mln zł). Kwota ta zostanie przeznaczona na zwiększenie dotacji do Funduszu Emerytalno-Rentowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i będzie przeznaczona na finansowanie ubezpieczeń zdrowotnych rolników w 2012 r.

Uznanie komisji znalazły też poprawki Skowrońskiej zmniejszające o kolejne 10 mln wydatki - głównie majątkowe - IPN. Pieniądze te będą przeznaczone m.in. na Regionalne Izby Obrachunkowe, digitalizację archiwów państwowych, czy prokuratury.

Komisja przesunęła także 28 mln zł w ramach wydatków związanych z programami polityki zdrowotnej. O kwotę tę pomniejszono wydatki majątkowe, zwiększono natomiast wydatki na realizację programu leczenia chorych na hemofilię oraz programu zwalczania chorób nowotworowych.

Odrzucone pomysły

Wśród odrzuconych poprawek znalazła się m.in. poprawka posłów Solidarnej Polski, która o 930 mln zł zwiększała środki na subwencję oświatową dla samorządów, kosztem środków na obsługę zadłużenia Skarbu Państwa. Nie zyskała uznania poprawka PiS, która miała przeznaczyć 466,1 mln zł na rezerwę celową związaną z budową drogi S7 w okolicach Jędrzejowa w woj. świętokrzyskim. Pieniądze te miałyby pochodzić ze zmniejszenia funduszy na współfinansowanie projektów realizowanych z środków unijnych.

Zgodnie z harmonogramem prac nad budżetem, drugie czytanie projektu ma odbyć się na posiedzeniu Sejmu 25 stycznia 2012 r., a Sejm ma uchwalić ustawę 27 stycznia 2012 r.

Projekt dopuszcza deficyt w wysokości 35 mld zł, a deficyt budżetu środków europejskich w wysokości 4,5 mld zł. Wydatki budżetu państwa mają wynieść nie więcej niż 328,7 mld zł, a dochody 293,7 mld zł. Dochody podatkowe mają być wyższe o 7 proc. niż zaplanowano na 2011 r. i wyniosą 264,8 mld zł.

Rząd założył, przyjmując projekt, że w przyszłym roku wzrost gospodarczy wyniesie 2,5 proc., inflacja 2,8 proc., a bezrobocie na koniec 2012 r. sięgnie 12,3 proc.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane