• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

135 milionów do wzięcia

135 milionów do wzięcia
Foto: TVN CNBC Biznes\sxc.hu Foto: Dla e-biznesmenów są duże pieniądze na dofinansowanie

Nie masz pomysłu na biznes? Natchnie cię może... kwota, jaką możesz zdobyć zakładając firmę zajmującą się usługami w formie elektronicznej. Polska Agencja Rozwoju Przemysłu i Unia Europejska chcą rozdać e-biznesmenom 135 milionów złotych.

W poniedziałek rozpocznie się trzeci konkurs na unijną pomoc dla osób prowadzących usługi w formie elektronicznej. Na chętnych czeka w sumie ponad 135 mln zł - poinformowała we wtorek wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Agnieszka Rybińska. Dofinansowanie mogą uzyskać mikro i małe przedsiębiorstwa, które świadczą usługi w formie elektronicznej (tzw. e-usługi).

Dużo pieniędzy dla e-biznesmenów

Są one innowacyjne, pomysłowe - takie, których nie ma jeszcze w internecie. Ale są również projekty, które powielają pewne pomysły, jednak mają ciekawe, innowacyjne rozwiązania - np. nowy rodzaj usługi na wydawałoby się już funkcjonującej stronie internetowej

Bożena Lubińska-Kasprzak, prezes PARP

Jak dodała prezes PARP Bożena Lubińska-Kasprzak, dofinansowanie jest skierowane do biznesu, który startuje - do firm, które działają nie dłużej niż 12 miesięcy. Jak wyjaśniła, pomoc mogą otrzymać także firmy wytwarzające produkty cyfrowe konieczne do świadczenia e-usług. Dofinansowania nie dostaną natomiast podmioty, które zajmują się m.in. obsługą poczty elektronicznej czy rejestracją i utrzymaniem domen internetowych.

- Nie znamy jeszcze szczegółowego budżetu na przyszły rok, ale ja chciałam powiedzieć, że na cały program jest to kwota 460 mln euro. My do tej pory wykorzystaliśmy 300 mln, ale złotych. Mamy więc jeszcze dużo pieniędzy i na pewno sporo jeszcze ciekawych projektów zostanie sfinansowanych - mówiła w TVN CNBC Biznes Lubińska-Kasprzak.

Ważna pomysłowość

Jeden projekt może otrzymać od 20 tys. zł do 1 mln zł unijnego wsparcia. Przedsiębiorca musi jednak wyłożyć wkład własny w wysokości 15 proc. Środki pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jego budżet na lata 2007-2013 wynosi 8,3 mld euro. - Pierwszy nabór przeprowadziliśmy we wrześniu 2008 roku. Złożono ponad 1 tys. 300 wniosków. W tej chwili je oceniamy - tłumaczyła prezes PARP.

Według niej, niektóre projekty są bardzo ciekawe. - Są one innowacyjne, pomysłowe - takie, których nie ma jeszcze w internecie. Ale są również projekty, które powielają pewne pomysły, jednak mają ciekawe, innowacyjne rozwiązania - np. nowy rodzaj usługi na wydawałoby się już funkcjonującej stronie internetowej - powiedziała Lubińska-Kasprzak.

PARP we wtorek wyróżniła pierwsze projekty w ramach konkursu na e-usługi i elektroniczny biznes. Spośród 100 złożonych zwyciężyło 6. Nagrodzone prace dotyczyły m.in. stworzenia internetowego serwisu i automatycznego systemu komunikacji zbiorowej SISMS dla mieszkańców gmin, wdrożenie innowacyjnej e-usługi dotyczącej bazy danych i aplikacji on-line dla optymalizacji zużycia mediów (np. gazu, prądu) i stworzenia platformy do wspólnej realizacji i zarządzania projektami.

ktu//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane