• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Belgia

120 lotów odwołanych lub opóźnionych. W Belgii strajk kontrolerów, jutro kontynuacja

120 lotów odwołanych lub opóźnionych. W Belgii strajk kontrolerów, jutro kontynuacja
Foto: sxc.hu Foto: Strajk ma trwać dwie godziny. Potem ruch lotniczy ma być stopniowo przywracany

Belgijska przestrzeń powietrzna była zamknięta w środę przez dwie godziny, od 18.45 do 20.45, z powodu strajku kontrolerów ruchu lotniczego - poinformował rzecznik brukselskiego lotniska, na którym 120 lotów było odwołanych lub opóźnionych. W czwartek strajk ma być kontynuowany.

Według agencji Belga w wyniku strajku ucierpi między 12 tys. a 15 tys. pasażerów. Po godz. 20.45 ruch lotniczy zaczęto stopniowo przywracać.

Na lotnisku w Liege, gdzie także ogłoszono strajk, nie trzeba było natomiast odwołać żadnego lotu komercyjnego.

Strajk dwuetapowy

Akcja strajkowa, zainicjowana przez związek zawodowy CSC w służbach bezpieczeństwa transportu powietrznego Belgocontrol, zarządzających belgijską przestrzenią powietrzną, ma mieć dwa etapy. Druga faza, która ma potrwać od dwóch do czterech godzin, jest przewidywana na czwartek rano - informują belgijskie media.

Chrześcijańska centrala CSC sprzeciwia się posunięciom oszczędnościowym, która mają wynikać z reformy kontroli ruchu powietrznego w Europie. Inny wielki związek zawodowy, socjalistyczny FGTB nie wezwał do strajku, oceniając, że negocjacje z dyrekcją Belgocontrol odbywają się w "konstruktywnej atmosferze".

Stowarzyszenie europejskich linii lotniczych (AEA) podpiło zorganizowanie strajku. Przypomniano, że strajk prowadzą już także kontrolerzy we Francji.

Zmiana planów

Z powodu strajku belgijskich kontrolerów sekretarz stanu USA John Kerry musiał pozostawić swój służbowy samolot na lotnisku w Brukseli i udać się do Paryża pociągiem TGV. Kerry zakończył swą konferencję prasową w Brukseli po spotkaniu szefów dyplomacji państw NATO słowami: "Przepraszam, ale nie mam już czasu, spieszę się na pociąg".

TGV pokonuje trasę Bruksela-Paryż w ciągu 1 godziny i 22 minut.

W Paryżu Kerry spotka się m.in. z francuskim ministrem spraw zagranicznych Laurentem Fabiusem i z szefem dyplomacji Izraela Awigdorem Liebermanem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane