• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

11 mld euro dla polskich firm

11 mld euro dla polskich firm
Foto: TVN24 Foto: Unia pomoże polskim firmom szkolić pracowników

Wsparcie z programu UE "Kapitał Ludzki" na ponadregionalne szkolenia swoich pracowników dostanie ponad 2 tys. firm - wynika z dokumentów, do których dotarła "Gazeta Prawna".

Program "Kapitał Ludzki", w którym jest ponad 11 mld euro m.in. na szkolenia, studia podyplomowe dla pracowników firm, granty na założenie własnej działalności gospodarczej czy też środki na aktywizację bezrobotnych, będzie dostępny dla beneficjentów na początku przyszłego roku. Tak wynika z planów na przyszły rok, opracowanych przez poszczególne instytucje zaangażowane w rozdysponowywanie środków unijnych z tego programu. Zostały one w ubiegłym tygodniu przyjęte przez Komitet Monitorujący i czekają na zatwierdzenie przez resort rozwoju regionalnego. Około 25 proc. środków programu zostanie rozdysponowane na szczeblu krajowym, natomiast reszta będzie w gestii samorządów wojewódzkich.

Wszyscy do pracy

Z planów wynika, że w tym roku zostanie wydane około pięć mln zł na podnoszenie kompetencji pracowników administracji. Reszta środków będzie do dyspozycji beneficjentów w przyszłym roku. Najwięcej środków z priorytetów, które będą w gestii urzędów centralnych, zostanie rozdysponowane w ramach priorytetu 3 - wysoka jakość oświaty. Drugim pod względem zaplanowanych wydatków jest priorytet 1, w którym będą pieniądze na integrację społeczną. Ponad 287 mln zł ma zostać wydanych m.in. na aktywizację zawodową 11,5 tys. osób, których z różnych przyczyn nie ma na rynku pracy. Chodzi o osoby w wieku do 25 roku życia, osoby niepełnosprawne czy też więźniów.

Cała Polska przeszkolona

Z planów działań wynika, że wsparciem w postaci dotacji do ponadregionalnych szkoleń w firmach zostanie objętych w 2008 roku ok. dwa tys. przedsiębiorstw. Do nich trafi ponad 100 mln zł. Dodatkowe pieniądze na podnoszenie kwalifikacji pracowników są także przewidziane na poziomie regionów. Na przykład w woj. warmińsko-mazurskim szkoleniami czy studiami podyplomowymi ma zostać objętych siedem tys. osób, natomiast w Wielkopolsce - prawie 12 tys. osób. W regionach są także przewidziane granty na założenie własnej firmy. W przyszłym roku otrzyma je - w zależności od województwa - od 400 do 600 przyszłych przedsiębiorców.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane