• rozwiń

11 mld euro dla hiszpańskiej gospodarki

11 mld euro dla hiszpańskiej gospodarki
Foto: EPA Foto: Rząd dofinansuje gospodarkę

Rząd hiszpański przeznaczył 11 miliardów euro (14 miliardów dolarów) na realizację planu ożywienia gospodarki poprzez stworzenie w 2009 r. 300.000 nowych miejsc pracy - oświadczył w czwartek premier Hiszpanii.

Szef rządu, socjalista Jose Luis Rodriguez Zapatero zapowiedział, że ten nadzwyczajny kredyt zaplanowany w budżecie na rok przyszły stanowi 1 proc. hiszpańskiego PKB.800 milionów euro zostanie przeznaczonych dla przemysłu samochodowego, którego produkcja stanowi 20 proc. hiszpańskiego eksportu i który jest jednym z najbardziej dotkniętych kryzysem.

Zapowiedziane działania interwencyjne rządu zostaną zadekretowane na piątkowym posiedzeniu gabinetu Zapatero. Nadzwyczajne środki przeznaczone na inwestycje mają "rozruszać" przede wszystkim lokalne gospodarki i dotrą do nich głównie poprzez lokalne administracje.

Bankom też pomogą

W październiku hiszpański premier Jose Luis Rodriguez Zapatero zapowiedział, że jego kraj ustanowi wart 30 miliardów euro fundusz pomocy instytucjom finansowym. Premier zapowiedział też, że w razie potrzeby fundusz pomocy dla instytucji finansowych może zostać zwiększony do 50 miliardów euro. Według zapowiedzi Zapatero Hiszpania ma również podnieść gwarancje dla depozytów bankowych do kwoty 100 tys. euro.

Do niedawna kwitnąca gospodarka hiszpańska, która osiągała od szeregu lat najlepsze w Unii Europejskiej wyniki, załamała się gwałtownie wskutek kryzysu w sektorze budowlanym.

//el

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane