• rozwiń

1000 nowych przepisów ma osłodzić życie firmom

1000 nowych przepisów ma osłodzić życie firmom
Foto: TVN24 Foto: Rząd zapowiada nowe przepisy

- Jeszcze w tym roku wejdzie w życie drugi etap nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - zapowiedział minister Gospodarki Adam Szejnfeld. Będzie to ponad tysiąc przepisów, które spowodują, że w końcu będzie otwarte tzw. jedno okienko dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą.

- Prace nad tym projektem zakończymy w ciągu 7-10 dni - powiedział wiceszef resortu gospodarki na konferencji prasowej. To jeden z kluczowych przepisów Pakietu dla przedsiębiorczości (lub tzw. Pakietu Szejnfelda), składającego się w sumie z 21 ustaw.

Następnie projekt trafi do uzgodnień z innymi ministrami. Adam Szejnfeld ma nadzieję, że proces legislacyjny będzie sprawny i nowelizacja wejdzie w życie jeszcze w tym roku. Tzw. jedno okienko to jedynie pierwszy etap, który ma być stosowany w okresie przejściowym.

- Docelowym rozwiązaniem będzie coś, co nazywamy roboczo "zero okienka", czyli pełna obsługa obywateli drogą elektroniczną, bez konieczności odwiedzania urzędów - mówi Adam Szejnfeld.

Mniej biurokracji

Szejnfeld przypomniał, że w środę Sejm uchwalił nowelizację ustawy o rachunkowości, która ułatwi małym i średnim przedsiębiorcom rozliczenia z fiskusem - podniesie próg obowiązku prowadzenia pełnej księgowości w małej firmie z dzisiejszych 800 tys. do 1,2 mln euro obrotu.

Nowe przepisy umożliwią także zawieszenie działalności gospodarczej na okres od miesiąca do dwóch lat. Przedsiębiorcy zyskają również większe uprawnienia wobec administracji publicznej, np. poprzez zakaz żądania dokumentów nie przewidzianych prawem i nakaz przyjmowania wniosków niekompletnych, które będzie można uzupełnić później.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane