• rozwiń

Temat: Rosyjskie embargo na wieprzowinę z UE

100 tys. sztuk trzody do skupu. "Nie powinno być problemów"

100 tys. sztuk trzody do skupu. "Nie powinno być problemów"
Foto: PAP/EPA Foto: Zdaniem miistra Sawickiego, ze skupem trzody nie powinno być problemu

W związku z ASF trzeba wykupić ponad 100 tys. sztuk trzody chlewnej z terenów, które nie wejdą do pomniejszonej strefy z największymi restrykcjami - podał minister rolnictwa Marek Sawicki. W sobotę wchodzi w życie decyzja KE o zmniejszeniu w Polsce strefy buforowej dotyczącej ASF. Ministrowie rolnictwa państw UE dostali od KE zakaz indywidualnych negocjacji z Rosją ws. embarga.

- Strefa zagrożenia (dotyczącego ASF) jest na niecałych czterech powiatach. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w piątek, a od soboty wejdzie w życie - zapowiedział minister rolnictwa Marek Sawicki po poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli.

Jak podkreślił, "trzeba jak najszybciej skupić trzodę z obszarów wyjmowanych ze strefy buforowej". I w związku z tym do soboty trzeba wykupić trzodę z terenu woj. lubelskiego i powiatu łosieckiego w woj. mazowieckim. Równolegle trwa wykup trzody chlewnej z woj. podlaskiego - zaznaczył Sawicki. Do wykupienia jest sto kilkadziesiąt tys. sztuk trzody chlewnej.

Problemów nie powinno być

- Moce przerobowe zakładów, które pracują w tamtych okolicach są na tyle duże, że kupienie tej ilości trzody nie powinno być problemem - uważa minister rolnictwa. Jak dodał, trzeba spieszyć się z wykupem, ponieważ w związku z przypadkami ASF "część rolników przetrzymała swoje produkty" i mają opóźnienia w spłacie zobowiązań finansowych. Zadaniem Agencji Rynku Rolnego będzie jak najszybsze wypłacenie rekompensat współfinansowanych przez UE, a zakłady powinny wypłacić rolnikom należne im pieniądze - podkreślił minister.

Rolnicy, których gospodarstwa są w strefie buforowej, otrzymają rekompensaty z powodu spadku cen skupu żywca w związku z ASF. Zgodnie z zatwierdzonymi w czwartek zasadami, producenci trzody z tej strefy otrzymają maksymalnie 35,7 euro za 100 kg (waga tuszy), za świnie ubite od 26 lutego do 25 maja. Pula środków dla Polski pozwoli na dopłaty w łącznej wysokości do 20 tys. ton mięsa, co daje 7,14 mln euro wsparcia, z czego UE sfinansuje 50 proc.

Sawicki zaznaczył, że choć obecnie jest zgoda KE na dopłatę do skupu 20 tys. ton żywca, to ministerstwo rolnictwa w poniedziałek wystąpiło do KE o zwiększenie dopłaty do 40 tys. ton żywca. Kwota na ten cel wyniosłaby ok. 15 mln euro, przy czym połowa będzie pochodziła z budżetu krajowego.

Unia razem ws. mięsa

Jak dodał, wszyscy ministrowie UE dostali pisma o zakazie indywidualnych negocjacji z Rosją ws. embarga na wieprzowinę. Negocjacje na bieżąco prowadzi KE. Szef polskiego resortu rolnictwa uważa, że na ich rezultaty trzeba poczekać "kilka tygodni".

 

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane