• rozwiń

100 tys. euro masz jak w banku

100 tys. euro masz jak w banku
Foto: sxc.hu Foto: Gwarancje depozytów do 100 tys. euro wejdą w życie od Nowego Roku

Gwarancje dla bankowych depozytów wzrosną z 50 tys. do 100 tys. euro od początku 2011 roku - przewiduje uchwalona w czwartek przez Sejm rządowa nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG).

Za uchwaleniem zmian w ustawie o BFG i kilku innych ustawach głosowało 370 posłów, wszyscy byli za.

Ustawa ma na celu dostosowanie polskich przepisów do regulacji unijnych. Część z nich wprowadzono w ubiegłym roku, na dostosowanie pozostałych Polska ma czas do końca 2010 roku.

Było 50, będzie 100 tys.

Najważniejsza, przewidziana przez nowelizację zmiana dotyczy podwyższenia z 50 tys. euro do 100 tys. euro poziomu gwarancji dla środków zgromadzonych w bankach.

Ustawa przewiduje, że środki te powinny zostać uruchomione w ciągu 20 dni roboczych. Termin ten liczony będzie od daty, w której Komisja Nadzoru Finansowego ustali, że dany bank, z powodu jego sytuacji finansowej, nie jest w stanie wypłacić zdeponowanych przez klienta pieniędzy.

Jak będzie pracował zarząd

Wprowadzona do ustawy poprawka Komisji Finansów Publicznych dotyczy organizacji prac zarządu BFG. Precyzuje, że w skład zarządu wchodzi od 3 do 5 członków. Ma to pozwolić na elastyczną pracę tego organu. Brak w składzie jednego lub dwóch członków zarządu BFG nie będzie blokować jego działalności.

Zdaniem rządu wyższy poziom gwarancji powinien pozytywnie wpłynąć na zwiększenie zaufania do sektora bankowego osób fizycznych oraz mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

BFG to instytucja gwarantująca depozyty polskich banków. Fundusz podejmuje działania pomocowe w stosunku do banków zagrożonych upadłością poprzez udzielanie im krótkoterminowych pożyczek.

Nowelizacja ma wejść w życie 31 grudnia 2010 roku.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane