• rozwiń

100 tys. euro masz jak w banku

100 tys. euro masz jak w banku
Foto: sxc.hu Foto: Polska ma czas do końca roku, żeby podnieść kwoty gwarantowanych depozytów

Gwarancje dla bankowych depozytów wzrosną z 50 tys. do 100 tys. euro - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt noweli ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

"Wyższy poziom gwarancji powinien pozytywnie wpłynąć na zwiększenie zaufania do sektora bankowego osób fizycznych oraz mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw" - czytamy we wtorkowym komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Zgodnie z projektem, przygotowanym przez resort finansów, warunkiem wypłaty środków byłaby decyzja Komisji Nadzoru Finansowego o zawieszeniu działalności banku i ustanowieniu zarządu komisarycznego (o ile nie został on ustanowiony wcześniej) i skierowaniu wniosku do sądu o ogłoszenie upadłości banku.

Druga istotna zmiana dotyczy terminu na uruchomienie gwarancji. Pieniądze powinny zostać wypłacone w ciągu 20 dni od decyzji KNF.

To skutek unijnej dyrektywy

MF wyjaśnia w uzasadnieniu do projektu, że ma on na celu dostosowanie polskich przepisów do unijnej dyrektywy w sprawie systemów gwarantowania depozytów. Część z nich wprowadzono w ubiegłym roku, na dostosowanie pozostałych Polska ma czas do końca 2010 roku.

BFG to instytucja gwarantująca depozyty polskich banków. Fundusz podejmuje działania pomocowe w stosunku do banków zagrożonych upadłością poprzez udzielanie im krótkoterminowych pożyczek.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane