• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

100 spraw urzędowych załatwisz przez internet

100 spraw urzędowych załatwisz przez internet
Foto: SXC Foto: Już niedługo przez internet będzie można załatwić ponad sto spraw urzędowych

Przełom w polskiej administracji. Już za cztery miesiące ponad sto spraw urzędowych, takich jak np. zgoda na wycięcie drzewa czy zezwolenie na hodowanie psa agresywnej rasy będzie można załatwić przez internet - pisze "Gazeta Wyborcza". Jak zapewnia rząd, to dopiero początek informatyzowania urzędów. Za dwa lata ma powstać centralna baza danych oraz nowe dowody osobiste zawierające podpis elektroniczny.

Na razie jednak - w styczniu, a najpóźniej w lutym 2010 r. - przez internet będzie można załatwić ponad sto spraw urzędowych, w których petenci najczęściej przychodzą do urzędów. Chodzi m.in. o zgodę na wycięcie drzewa, zgłoszenie budowy ogrodzenia, zezwolenie na hodowanie psa agresywnej rasy, zgodę na zatrudnienie cudzoziemca lub rozłożenie na raty mandatów. Jednocześnie nadal będzie można załatwiać te same sprawy, idąc do urzędu. Ale dokument elektroniczny będzie równie ważny jak papierowy i tym samym sprawa załatwiana elektronicznie będzie miała taki sam skutek.

Wniosek przez internet

Kolejna nowość to możliwość założenia konta w portalu ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Jeśli potrzebujemy np. odpis aktu urodzenia, wystarczy zalogować się, kliknąć w odpowiednim miejscu, odnaleźć swój urząd i wysłać wniosek. Żądany odpis również otrzymamy drogą elektroniczną.

Koniec "papierkologii"

Po kilkunastu latach składanych obietnic przez kolejne rządy, jest szansa, że e-administracja wreszcie ujrzy światło dzienne. Jak przekonuje MSWiA, wszystko się uda, jeśli do końca roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o informatyzacji. Pierwsze czytanie posłowie już mają za sobą, teraz nad projektem pochyliła się specjalna podkomisja sejmowa.

To właśnie dzięki tej ustawie dokument elektroniczny będzie miał tę samą moc urzędową, co papierowy.

Wystarczy PESEL

Ale prawdziwa rewolucja - jak zapowiada rząd - czeka nas dopiero w 2011 r. Wtedy ma powstać centralna baza danych. Wystarczy, że urzędnik poprosi nas o PESEL, a wszystkie inne dane znajdzie sam. Kolejnym zapowiadanym przełomem będą też nowe dowody osobiste zawierające podpis elektroniczny.

mon//kwj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane