• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

10 zł za paczkę papierosów

Nadeszły ciężkie czasy dla palaczy. Wszystko przez rosnącą akcyzą. Podatek wzrósł o 23 proc. Paczka tanich papierosów ma kosztować nawet 7 zł. Tych z górnej półki nawet 10 zł.

Ministerstwo Finansów szacuje, że za paczkę papierosów, zależnie od marki, trzeba będzie zapłacić od 15 do 17 proc. więcej. To oznacza, że paczka tanich papierosów będzie kosztować nawet ok. 7 zł, a tych ze średniej półki - 8 zł. Za papierosy z najwyższej półki zapłacimy nawet 10 zł. Wzrost cen ma się rozłożyć w czasie. Palacze powinni odczuć go dopiero po kilku miesiącach, bo firmy tytoniowe zgromadziły zapasy, które będą sprzedawane jeszcze po starych, niższych cenach. - Szacujemy, że cena paczki wzrośnie o ok. 1,30-1,50 zł. Jednak ze względu na zgromadzone zapasy wzrost ten nastąpi po 3-4 miesiącach - twierdzi rzeczniczka Imperial Tobacco Mariola Krzyżaniak. Z wyliczeń innej firmy - Zakładów Tytoniowych w Lublinie - wynika, że cena paczki papierosów może być wyższa o 1,20-1,60 zł. Jednak o wysokości podwyżek zdecyduje rynek.

W magazynach są zapasy

Paczka tanich papierosów będzie kosztować nawet ok. 7 zł, a tych ze średniej półki - 8 zł.

papierosy

Rzecznik Philip Morris Polska Hubert Zawadzki przypomina, że w poprzednich latach podwyżka akcyzy była odczuwana przez konsumentów dopiero po kilku miesiącach, ponieważ firmy sprzedawały najpierw papierosy z zapasów po "starych" cenach. Według niego, w 2007 roku podwyżka cen niektórych marek nastąpiła dopiero we wrześniu, podczas gdy akcyza wzrosła na początku roku. Dodał, że Philip Morris Polska nie ma jeszcze cennika na ten rok. Mimo to już w grudniu palacze zaczęli robić zapasy.

Dostosowanie cen do unijnych stawek

Przepisy unijne stanowią, że całkowita minimalna stawka akcyzy na papierosy powinna wynosić 57 proc. detalicznej ceny sprzedaży i nie powinna być niższa niż 64 euro na 1000 sztuk papierosów

papierosy2

Ministerstwo finansów tłumaczy, że tegoroczne podwyżki stanowią kolejny etap dostosowania cen do poziomu w Unii Europejskiej, na co mamy czas do 2009 roku. Przepisy unijne stanowią, że całkowita minimalna stawka akcyzy na papierosy powinna wynosić 57 proc. detalicznej ceny sprzedaży i nie powinna być niższa niż 64 euro na 1 tys. sztuk papierosów.

Minister finansów zachęca do porzucenia nałogu
Resort nie ukrywa też, że rosnąca akcyza to zachęta dla nałogowców do rozstania się z nikotyną. - Rosnące ceny papierosów stanowią istotny czynnik zachęcający do ograniczenia ich używania lub całkowitej rezygnacji z palenia, przyczyniając się do zawężenia kręgu palaczy, co z kolei sprzyja wypełnieniu celów zdrowotnych polityki rządu - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia o podwyżce akcyzy. Zachęta chyba jednak nie działa, bo pomimo corocznych podwyżek podatku dochody budżetu z tytoniowej akcyzy rosną - w 2006 r. sięgnęły ponad 11,3 mld zł (danych za 2007 r. brak, ale wpływy mają być wyższe). Rok wcześniej było prawie 9,8 mld zł - podaje "Gazeta Wyborcza".

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane