• rozwiń

10 banków oblało stress testy

Federalne testy adekwatności kapitałowej oblało aż 10 z 19 egzaminowanych amerykańskich banków. W sumie muszą one zebrać niemal 75 mld dol. dodatkowego kapitału.

Tyle potrzebują banki:

Bank of America - 33,9 mld dol.
Wells Fargo - 13,7 mld dol.
GMAC - 11,5 mld dol.
Citigroup - 5,5 mld dol.
Morgan Stanley - 1,8 mld dol.
Regions Financial - 2,5 mld dol.
SunTrust Banks - 2,2 mld dol.
KeyCorp - 1,8 mld dol.
Fifth Third Bancorp - 1,1 mld dol.
PNC Financial Services - 600 mln dol.

stress test

Wyniki prowadzonych przez trzy miesiące testów, które miały ujawnić rzeczywistą kondycję największych banków w Stanach Zjednoczonych, przedstawiono dopiero po zakończeniu notowań na nowojorskiej giełdzie, by nie dopuścić do zawirowań rynkowych. Potwierdziły się wcześniejsze przecieki, że spośród 19 przebadanych banków tylko dziesięć będzie musiało pozyskać dodatkowy kapitał.

Największe potrzeby ma Bank of America (33,9 mld dolarów) oraz Wells Fargo (13,7 mld dol.). Obie firmy w 2008 przejęły jedne z największych ofiar kryzysu finansowego. Wells Fargo nabył po promocyjnej cenie bank Wachovia Corp., zaś BoA w aranżowanej przez rząd USA transakcji przejął bank inwestycyjny Merrill Lynch. Citigroup brakuje "zaledwie" 5,5 mld dol., a Morgan Stanley potrzebuje 1,8 mld. dol.

Ci, którzy nie potrzebują dodatkowych pieniędzy to Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Bank of New York Mellon, MetLife, American Express, State Street, BB&T, US Bancorp i Capital One Financial.

- Działania regulatorów są niezbędne, by ożywić rynek kredytowy, by upewnić się, że dostęp do kredytów pomoże w pobudzeniu gospodarki i przywróceniu jej na ścieżkę wzrostu. Stress testy przyniosą niespotykany dotychczas poziom przejrzystości i jasności co do stanu zdrowia sektora bankowego. Chmury niepewności, jakie się nad nim zgromadziły, zastąpi teraz pewność i przejrzystość - powiedział sekretarz skarbu USA Timothy Geithner.

Nie tak źle

- Wygląda na to, że sytuacja sektora bankowego nie jest taka zła - stwierdził cytowany przez Associated Press Kevin Loan, główny ekonomista Dresdner Kleinwort. Dodał jednak, że zdobycie dodatkowego kapitału, przez banki, które tego potrzebują może okazać się dla nich trudnym zadaniem. Na przedstawienie planów jak mają zamiar to zrobić, banki mają czas do 8 czerwca, ale część z nich już zapowiedziało jakie działania podejmą. Np. Bank of America wyemituje dodatkowe akcje.

Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", to było największe badanie kondycji amerykańskiego sektora bankowego: przez trzy miesiące ponad 150 ekspertów i analityków sprawdzało sytuację 19 największych banków, do których należą dwie trzecie aktywów i ponad połowa pożyczek całego sektora. Badali, ile w bankach jest kapitału i czy będą one w stanie przetrwać okres spowolnienia gospodarczego i rosnącego bezrobocia. Dwukrotnie przesuwano termin ogłoszenia wyników stress testów: najpierw miały być one ujawnione pod koniec kwietnia, potem mówiono o 4 maja, a w końcu przedstawiono je 7 maja. Bankowcy mieli do nich dostęp wcześniej po to, by ustosunkować się do wyników.

bgr ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane