• rozwiń

1 procent na smyczy fiskusa

1 procent na smyczy fiskusa
Foto: PAP Foto: Jacek Rostowski: nic się nie da zrobić...

Będą opóźnienia w przekazywaniu pieniędzy dla organizacji pożytku publicznego - przyznaje wprost minister finansów. Jak tłumaczy, powodem są "trudności biurokratyczne". Tymczasem wiele organizacji skarży się, że nie zobaczyły dotąd ani złotówki z przekazywanego im przez nas jednego procenta podatku PIT.

- Opóźnienia w przekazywaniu pieniędzy organizacjom pożytku publicznego wynikają z trudności biurokratycznych - tłumaczył minister Jacek Rostowski na antenie radia RMF FM.

Szef resortu finansów nie chciał zadeklarować, kiedy pieniądze trafią do adresatów. - W tej chwili nie wiem. Na pewno jest to dla nas bardzo ważne, żeby szybko te środki zostały przekazane - mówił dziennikarzowi radia.

Tłumaczył też, że podatnicy przekazali w tym roku znacznie więcej pieniędzy niż w latach ubiegłych i ich przesłanie wymaga więcej czasu. - Organizacje także prosiły o to, żeby przekazywać np. nazwiska ofiarodawców, co oczywiście wymaga dodatkowych czynności - tłumaczy swych podwładnych min. Rostowski.

Minister zasypuje dziurę budżetową?

- Wszystko wskazuje na to, że minister postanowił załatać sobie dziurę budżetową przetrzymując je trochę dłużej, dlatego że one nie spływają. W zeszłym roku, w tym okresie mieliśmy już połowę pieniędzy. W tym roku nie mamy nawet promila - mówi RMF FM prezes fundacji Jaś i Małgosia Tomasz Michałowicz.

Jak dodaje, problem jest olbrzymi, ponieważ w placówce już powinien trwać remont. We wrześniu przyjmuje ona kilka osób niepełnosprawnych do szkoły.

Grupa organizacji pożytku publicznego, dla których 1 procent naszych podatków stanowi ważne źródło finansowania działalności, uruchomiła stronę internetową www.lepszy1procent.pl. Zbierają tam podpisy pod listem otwartym do ministra finansów z wezwaniem do szybkiego przekazania pieniędzy.

Mialo być wygodniej

Kiedy pojawiła się możliwość przekazywania organizacjom pozarządowym 1 procenta podatku PIT, każdy podatnik musiał samodzielnie wykonać przelew na konto organizacji. Pieniądze trafiały więc do nich najpóźniej w końcu kwietnia.

W ubiegłym roku pojawiła się możliwość zlecenia tej czynności urzędnikom fiskusa - i pieniądze spłynęły później. Obecnie opóźnienie jest jeszcze większe - a minister najwyraźniej nie ma zamiaru zbyt szybko rozstać się z pieniędzmi, które już są na jego kontach.

//sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane