• rozwiń

1,5 tys. osób z Fiata do zwolnienia. "Przekazali nam suchą informację"

1,5 tys. osób z Fiata do zwolnienia. "Przekazali nam suchą informację"
Foto: TVN 24 Foto: Fabryka Fiata w Tychach

Zarząd spółki Fiat Auto Poland podjął decyzję o zwolnieniu 1,5 tys. osób. Informację taką kierownictwo przekazało w piątek związkom zawodowym. Ich przedstawiciele zaznaczają, że nie przedstawiono im przy tym żadnych szczegółów. - Nie znamy kryteriów ani warunków tych zwolnień - powtarzają.

Zarząd spółki Fiat Auto Poland chce, by zwolnienia grupowe, w wyniku których pracę miałoby stracić 1,5 tys. osób, zakończyły się do marca 2013.

Związki będą negocjować

- Jako ich powód podano nam spadek produkcji, złą sytuację na rynku motoryzacyjnym oraz planowaną reorganizację firmy - relacjonuje Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w Fiat Auto Poland. Jak dodaje, zarząd spółki przedstawił związkowcom jedynie "suchą informację". - Nie wiemy na razie, jakie miałyby być szczegółowe kryteria oraz warunki tych zwolnień - podkreśla Stróżyk.

Związki twierdzą, że podane przez kierownictwo spółki powody "w żaden sposób nie uzasadniają redukcji zatrudnienia na tak ogromną skalę". - Podczas negocjacji będziemy się starali jak najbardziej ograniczyć tę liczbę. Będziemy się również domagać, aby zarząd wycofał się ze zwolnień grupowych i zastąpił je programem dobrowolnych odejść - zdradza Stróżyk. Negocjacje mają rozpocząć się w najbliższych dniach.

Strajk solidarnościowy w całym regionie

W komunikacie śląsko-dąbrowskiej Solidarności wskazano, że zwolnienia grupowe w fabryce Fiata mogą spowodować również redukcję zatrudnienia w spółkach powiązanych i kooperujących z FAP. - Niestety, scenariusz, przed którym ostrzegamy od wielu miesięcy, zaczyna się sprawdzać. W związku z coraz gorszą sytuacją gospodarczą naszego kraju kolejne zakłady przemysłowe nie tylko z branży motoryzacyjnej będą ograniczać produkcję, masowo zwalniać ludzi lub po prostu upadać - ocenia Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Jak dodaje, w związku z ostatnimi wydarzeniami, podjęta została decyzja "o przeprowadzeniu generalnego strajku solidarnościowego w naszym regionie". - Domagamy się m.in., aby rządzący wspólnie z pracodawcami i związkami zawodowymi opracowali system osłonowy dla przedsiębiorstw zagrożonych skutkami kryzysu, czyli właśnie dla takich zakładów jak Fiat Auto Poland. Realizacja naszych postulatów to dzisiaj jedyna szansa na uratowanie miejsc pracy w Fiacie oraz uniknięcie katastrofy gospodarczej i społecznej w całym województwie - zaznacza Kolorz.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane