• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

1,3 mln Niemców zastrajkuje?

Piąta i ostatnia runda rozmów między związkami zawodowymi i pracodawcami w Niemczech zakończyła się fiaskiem. Związek zawodowy Verdi domagał się ośmioprocentowej podwyżki płac dla 1,3 mln pracowników służb publicznych. Pracodawcy proponowali pięć procent, ale w ciągu dwóch lat i przy jednoczesnym wydłużeniu czasu pracy.

Związkowcy z Verdi zapowiedzieli bezterminowy strajk po świętach Wielkanocy, przed którym Niemców uchronić mogą jedynie planowane na 29 marca mediacje.

Minister spraw wewnętrznych Wolfgang Schaeuble wyjaśnił, że o zerwaniu negocjacji zdecydowało ostatecznie to, że pracodawcy (państwo i gminy) upierały się przy wydłużeniu czasu pracy w sektorze publicznym. Związkowcy nie chcą o tym słyszeć.

Niemcom grozi paraliż?

O tym, jak dokuczliwy może być strajk w sektorze publicznym Niemcy przekonali się w ostatnich dniach, kiedy to zrzeszeni w Verdi pracownicy komunikacji miejskiej, obsługi lotnisk, służb oczyszczania miast, czy nawet pracowników przedszkoli przeprowadzili serię strajków ostrzegawczych. Protesty spowodowały m.in. chaos na lotniskach oraz komunikacji w wielu miastach.

Tymczasem w Berlinie trwa bezterminowy strajk kierowców autobusów, motorniczych oraz pracowników metra, ogłoszony w środę przez związek BVG. Komunikacja miejska jest sparaliżowana.

Niemcom nadal grozi też strajk maszynistów Kolei Niemieckiej, którzy zapowiadają rozpoczęcie protestu od poniedziałku. W rozwiązanie konfliktu włączył się w czwartek minister transportu Wolfgang Tiefensee, ale w piątek rano szef związku maszynistów GDL Manfred Shell oświadczył, że warunki ogólnego układu zbiorowego dla kolejarzy zaproponowane przez zarząd kolei nadal są nie do zaakceptowania dla związkowców.

mkg/pul

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane