• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Giełdy przygotowują się do "dzikich rajdów" z powodu Brexitu

22.06 | Relacja rynkowa - godz. 9.00 Odtwórz: 22.06 | Relacja rynkowa - godz. 9.00
Foto: PAP/EPA/WILL OLIVER | Video: TVN24 BiS Foto: Zachodnie giełdy przygotowują się do "dzikich rajdów" z powodu Brexitu | Video: 22.06 | Relacja rynkowa - godz. 9.00

Zachodnioeuropejskie giełdy zwyżkują w środę. To już ostatnie godziny przed czwartkowym wyborem: "Leave" albo "Stay" na Wyspach Brytyjskich. Zależnie od wyników "Brexit vote" na rynkach możliwe są "dzikie rajdy" na wszystkim: giełdach akcji, walutach, surowcach itd. - wskazują maklerzy.

- Referendum w Wielkiej Brytanii jest tuż, tuż, ale jego wynik nadal jest mocno niepewny - mówi Liu Xuezhi, analityk Bank of Communications Co.

W sondażu pracowni Survey Monkey, nie będącej członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Sondażowego, zwolennicy Brexitu o 1 pkt. proc. prowadzą nad życzącymi sobie pozostać w UE. Za Brexitem było 49 proc. ankietowanych, a za pozostaniem w Unii Europejskiej 48 proc.

Z kolei wg ORB 54 proc. Brytyjczyków życzy sobie pozostać w UE, a 46 proc. wyjść ze Wspólnoty. Poprzednio podano, że 53 proc. ankietowanych jest za pozostaniem w UE.

- To, czego inwestorzy nie lubią najbardziej, to niepewność - mówi Chichiro Ohta, starszy strateg SMBC Nikko Securities Inc. w Tokio. - Wielu graczy trzyma się na uboczu i czeka, co się stanie.

Również Soichiro Monji, główny strateg Daiwa SB Investments Ltd.,także zwraca uwagę na

utrzymującą się na rynkach niepewność. - To powoduje, że inwestorom trudno jest cokolwiek obstawiać. Są już tacy, którzy realizują zyski, po wzrostach w ostatnich dniach - wskazuje.

Głosowanie w Wielkiej Brytanii zakończy się w czwartek o 22.00.

- Na razie instytucje wzmacniają swoją obsadę na czas publikacji wyników referendum i następnych godzin - mówi Michael O'Brien, ekonomista Eaton Vance Corp., który deklaruje, że pozostanie cały czas w swojej firmie, aż będą znane wyniki głosowania na Wyspach.

Giełdy szykują "wyłączniki"

Giełdy mają przygotowane "wyłączniki" na wypadek, gdyby w piątek doszło do gwałtownych zmian na rynkach.

Na razie eksperci Bank of America Corp. oceniają, że jeśli Brytyjczycy wybiorą "Exit", to rynki akcji polecą w dół o 10 proc.

Miliarder i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, który przewidział niejeden kryzys, George Soros, ostrzega przed "czarnym piątkiem" po referendum w przypadku zagłosowania za Brexitem. Po Brexicie funt ulegnie dewaluacji co najmniej o 15 proc. w stosunku do dolara, a być może o ponad 20 proc., z obecnego poziomu - uważa.

Tymczasem w środę o 16.00 szefowa Fed Janet Yellen wystąpi przed komisją usług finansowych Kongresu.

We wtorek Yellen podczas wystąpienia przed komisją budżetową Kongresu stwierdziła, że niepewna sytuacja w światowej gospodarce oraz pogorszenie się sytuacji na amerykańskim rynku pracy sprawiają, że wskazane jest ostrożne nastawienie w polityce monetarnej Rezerwy Federalnej.

Yellen powiedziała, że Fed obserwuje gospodarkę i sprawdza „czy” wykazuje ona sygnały poprawy. Szefowa Fed dodała, że stopy procentowe w USA powinny pozostać na obecnym poziomie „przez jakiś czas”.

Brexit to dopiero początek? W kolejce Francuzi, Holendrzy, Szwedzi:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane