• rozwiń

Temat: USA. Gospodarka

Wzrosty na giełdach w USA. Pomogły dane z Chin

Wzrosty na giełdach w USA. Pomogły dane z Chin
Foto: vincent desjardins/flickr.com/(CC BY 2.0) Foto: Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 1,06 proc.

Środowa sesja na Wall Street przyniosła wzrosty. Pozytywny wpływ danych z Chin utrzymywał się przez cały dzień i sentymentu nie popsuły słabsze od oczekiwań dane z USA. Dobre wyniki JP Morgan przełożyły się na wzrosty kursów innych amerykańskich banków.

Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 1,06 proc. i wyniósł 17 908,28 pkt. Tym samym indeks ten znalazł się na najwyższym poziomie od pięciu miesięcy.S&P 500 wzrósł o 1,00 proc. i wyniósł 2 082,42pkt. Nasdaq Comp. zwyżkował o 1,55 proc. do 4 947,42 pkt.

Dane z Chin

Decydujący wpływ na nastroje inwestorów giełdowych na całym świecie miały najnowsze dane makroekonomiczne z Chin. Wynika z nich, że eksport w tym kraju odbił się mocniej niż się tego spodziewano. Wzrósł on w marcu o 18,7 proc. rdr, po spadku poprzednio o 20,6 proc. (w juanach). Analitycy spodziewali się wzrostu o 14,9 proc.

Słabsze od oczekiwań okazały się natomiast dane z gospodarki amerykańskiej. Poniżej prognoz były zarówno ceny produkcji, jak i sprzedaż detaliczna w marcu.

Akcje JP Morgan Chase rosły po publikacji wyników za I kwartał, w którym bank wypracował 1,35 dolara zysku na akcję. W ujęciu skorygowanym, porównywalnym z konsensusem 1,25 USD zysku na akcję, wynik spółki wyniósł 1,41 dolara na akcję. Bank zapowiedział także, że planuje wydać 1,9 mld dolarów na skup akcji własnych.

Dobry wynik

JP Morgan jako pierwszy duży bank w USA opublikował wyniki kwartalne. Bank of America, Wells Fargo i Citigroup, które zaplanowały publikację raportów w tym tygodniu, również idą w górę.

Na rynku walutowym dolar umacnia się do jena o 0,7 proc., a do euro o 0,9 proc.

Ceny ropy, po danych o zapasach paliw w USA, odrobiły wcześniejsze spadki. Baryłka Brent jest wyceniana w pobliżu poziomu 44,7 dolarów po wzroście o 0,1 proc. WTI tanieje o 0,1 proc. do 42,1 dolara za baryłkę.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane