• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Wzrosty na europejskich giełdach. Trump "nie wykolei globalnej gospodarki"

Foto: PAP/EPA/FRANK RUMPENHORST Foto: Trump jako nowy prezydent USA nie zaszkodzi globalnej gospodarce?

Na zachodnich giełdach wzrosty indeksów. Po wyborach prezydenckich w USA to wszystko nie wygląda tak źle. Jest mało prawdopodobne, aby Donald Trump, jako nowy prezydent USA zaszkodził globalnej gospodarce - wskazują maklerzy.

O godzinie 10.20 notowania prezentowały się następująco:

- EUR/USD: 1,09 dol.

- USD/PLN: 3,97 zł

- CHF/PLN: 4,03 zł

- GBP/PLN: 4,94 zł

- EUR/PLN: 4,34 zł

- WIG20: + 1,97 proc.

- WIG: + 2.01 proc.


Już podczas handlu w Azji widać było mocną poprawę sentymentu. W Japonii Nikkei 225 zyskał 6,72 proc. W Chinach SCI w górę o 1,25 proc. W Hongkongu Hang Seng na plusie o 2,06 proc. W Korei Południowej KOSPI ze wzrostem o 2,20 proc.

Okres wahań

- Na rynkach będzie krótki okres wahań po zwycięstwie Trumpa. To będzie krótkotrwałe - jak po Brexicie - mówi Joshua Crabb, ekonomista Old Mutual w Hongkongu.

- To wszystko nie wygląda tak źle, jak oceniali inwestorzy. W USA będzie cięcie podatków i stymulowanie fiskalne. To może być dobre dla wyników spółek i dla rynków akcji - dodaje.

Z kolei Florian Ielpo, szef działu badań ekonomicznych w Unigestion SA ocenia, że Trump jako nowy prezydent USA, nie zaszkodzi globalnej gospodarce.

- Jest mało prawdopodobne, aby Donald Trump jako nowy prezydent USA, "wykoleił" wzrost w globalnej gospodarce, albo zaszkodził gospodarkom rozwiniętym - mówi Ielpo.

- Polityka gospodarcza Trumpa może okazać się nieprzyjazna dla azjatyckich rynków wschodzących, ale nie dla gospodarek rozwiniętych, jak na przykład Japonia - dodaje.

Drożeje miedź

W czwartek silnie drożeje miedź w reakcji na optymizm inwestorów, że nowy prezydent USA Donald Trump zwiększy nakłady na infrastrukturę, co wesprze popyt na metale.

Miedź na LME w dostawach trzymiesięcznych kosztuje 5.625,00 USD za tonę, po zwyżce o 3,9 proc. Na giełdzie metali w Szanghaju miedź w czwartek podrożała o 5,6 proc.

- Na razie trudno jest obierać jakiś kierunek działań, bo nikt nie wie, co zrobi Trump - mówi Hao Hong, główny strateg Bocom International Holdings Co.

- To, co jest najbardziej pewne, to projekty infrastrukturalne, wydatki na obronę i niezbyt "przyjazna" polityka dotycząca handlu. W takiej sytuacji zyskają spółki surowcowe i związane z infrastrukturą - dodaje.

Wybory prezydenckie

Donald Trump, kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta USA, biznesmen i telewizyjny celebryta, bez politycznego dorobku i doświadczenia, niespodziewanie wygrał wtorkowe wybory prezydenckie, pokonując byłą sekretarz stanu Demokratkę Hillary Clinton.

Według CNN Trump zdobył w wyborach prezydenckich 289 głosów elektorskich, a była sekretarz stanu - 218 (do zwycięstwa w wyborach prezydenckich potrzeba 270 z 538 głosów elektorskich).

Co oznacza dla świata wybór Donalda Trumpa? Zobacz materiał wideo:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane