• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"WSJ": zawirowania w Chinach utrudniają EBC ratowanie gospodarki UE

Chiński smok pożera własny ogon Odtwórz: Chiński smok pożera własny ogon
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 BiS Foto: Giełga w Fuyang w Chinach | Video: Chiński smok pożera własny ogon

Europejski Bank Centralny (EBC) zrealizował dopiero część programu ratowania gospodarki strefy euro za pomocą skupowania aktywów (luzowanie ilościowe), a już ma kłopoty ze względu na zawirowania na chińskich rynkach - pisze w środę "Wall Street Journal".

W styczniu EBC podjął decyzję o ratowaniu gospodarki unii walutowej, zagrożonej przez stagnację i zbyt niską inflację i zrealizował dopiero jedną trzecią programu luzowania ilościowego polegającego na emisji pieniądza i skupowaniu obligacji państw oraz banków, a już okazuje się, że gospodarcze spowolnienie Chin niweluje częściowo efekty jego starań - pisze "WSJ".

Bezpieczne inwestycje

Duża zmienność na rynkach finansowych sprawia, że inwestorzy uciekają w bezpieczne inwestycje, a za takie uchodzi teraz euro, które w związku z tym umacnia się - wyjaśnia "WSJ". Oznacza to, że podraża to europejski eksport, który powinien być kołem zamachowym gospodarki.

"Siły, które działają na rynku, utrudniają EBC realizowanie jego głównego zadania, jakim jest doprowadzenie inflacji (w ujęciu rocznym) z powrotem do poziomu bliskiego 2 proc. z jej obecnego terytorium, które jest bliskie zera" - kontynuuje nowojorski dziennik finansowy.

Zbyt niska inflacja spowalnia wzrost gospodarczy, zwiększa też ciężar długu; "niepokojącym sygnałem jest to, że wzrosła ona ostatnio”, co stawia pod znakiem zapytania zdolność EBC do rozruszania gospodarki strefy euro.

Rynki "przesadnie reagują na Chiny"

Wiceprezes EBC Vitor Constancio, starając się uspokoić nieco niepokoje, jakie zasiało spowolnienie gospodarcze Chin i poniedziałkowe załamanie tamtejszych giełd, powiedział, że rynki "przesadnie reagują na Chiny" i na giełdach następuje obecnie korekta.

"WSJ" napisał jednak, że obawy o sytuację w Chinach mogą poważnie zaszkodzić planom uzdrowienia europejskiej gospodarki.

"EBC może zostać zmuszony do podjęcia działań (ratunkowych), zwłaszcza jeśli sposób ratowania Chin i innych gospodarek azjatyckich (przez banki centralne) doprowadzi do aprecjacji euro" - prognozuje "WSJ", odnosząc się do kroków, na jakie zdecydował się Bank Ludowy Chin.

Podjął on we wtorek decyzję o obniżeniu o 50 pkt bazowych tzw. rezerwy obowiązkowej, która obliguje banki do deponowania pewnych kapitałów w banku centralnym, a także obniżył główne stopy procentowe.

Zastrzyk gotówki

Zmniejszenie rezerw obowiązkowych banków oznacza duży zastrzyk gotówki dla gospodarki, zwiększa bowiem podaż pieniądza.

Jakimś rozwiązaniem dla EBC byłoby - zdaniem "WSJ" - przedłużenie programu luzowania ilościowego poza wyznaczony wcześniej termin zakończenia tej interwencji, czyli wrzesień 2016 roku.

Obawy uzasadnione?

Znany komentator "Financial Times" Martin Wolf pisze w środowym wydaniu dziennika, że niepokój o wpływ chińskiej gospodarki na globalną sytuację i kruche ożywienie w Europie jest zupełnie uzasadniony. Tym bardziej - pisze "FT" w innym artykule - że interwencja centralnego banku Chin nie uspokoiła tamtejszych rynków.

"Ostatnie wydarzenia (w Chinach) są bardzo istotne, bo zdają się dowodzić, że chińskie władze nie są w stanie poradzić sobie z problemami" gospodarki - podkreśla Wolf. "A to wpłynie na cały świat" - konkluduje publicysta.

Inne stanowisko prezentuje komentator "New York Timesa" Nicolas Lardy, który uważa doniesienia o kryzysie w Chinach za "fałszywy alarm" i mocno przesadzoną oceną sytuacji. "Chiny nie przechodzą gospodarczego i finansowego załamania, lecz spóźnioną korektę na rynkach (kapitałowych)" - pisze Lardy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Nano_D
Poprosmy FEMA:
WIKIPEDIA Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (ang. Federal Emergency Management Agency) - amerykańska agencja, od 2003 roku podlegająca Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego USA, odpowiadająca za zarządzanie kryzysowe. Jej obecnym administratorem jest William Craig Fugate.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane