• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Europejskie giełdy w dół. Czy to zasługa wyborów we Francji?

Cena rogalika, a wybory prezydenckie we Francji Odtwórz: Cena rogalika, a wybory prezydenckie we Francji
Cena rogalika, a wybory prezydenckie we Francji "Źródło: TVN24 BiS"

Na europejskich parkietach spadki. Wydarzenia tego dnia to dane o stopie bezrobocia w USA i liczne wystąpienia przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Na rynkach zaniepokojenie mocną przeceną ropy naftowej. Inwestorzy będą też z uwagą śledzić doniesienia o drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji - informują maklerzy.

W piątek ostatni dzień oficjalnej kampanii przed niedzielną drugą turą wyborów prezydenckich we Francji. Centrysta Emmanuel Macron i jego rywalka, przywódczyni skrajnej prawicy Marine Le Pen, udzielą wywiadów stacjom radiowym.

Zwiększa się przewaga uważanego za faworyta głosowania Macrona nad Le Pen - wskazuje opublikowany w piątek sondaż ośrodka Elabe. Z badania przeprowadzonego dla tygodnika "L'Express" i stacji BFMTV wynika, że Macron może liczyć na 62 proc. głosów, a Le Pen - na 38 proc. Dla centrysty to wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim sondażem Elabe.

To najlepsze wskazanie dla Macrona w sondażach głównych ośrodków od pierwszej tury wyborów prezydenckich z 23 kwietnia. Badanie przeprowadzono już po burzliwej środowej debacie Macrona i Le Pen, w której - jak wynika z badań opinii - zdaniem widzów wygrał centrysta.Inny opublikowany w piątek sondaż, przeprowadzony przez ośrodek Odoxa dla radia Franceinfo, wskazuje, że w drugiej turze do urn może nie pójść 25 proc. uprawnionych do tego osób, w tym wielu zwolenników lewicowych kandydatów na prezydenta, którzy odpadli w pierwszej turze. Jeśli prognoza ta się potwierdzi, będzie to druga najwyższa absencja wyborcza w drugiej turze wyborów prezydenta od 1965 roku.

Głosowanie rozpocznie się w niedzielę o 7.00 i potrwa do 19.00, choć w dużych miastach lokale wyborcze będą otwarte do 20.00. Sondaże exit poll zostaną udostępnione natychmiast po zakończeniu głosowania. Oczekuje się, że wynik wyborów zostanie podany zaledwie kilka godzin później. Inauguracja nowego prezydenta - niezależnie od tego, kto zwycięży - nastąpi w ciągu mniej więcej 10 dni.

Amerykanie czekają na dane z rynku pracy

W piątek o 14.30 zostanie opublikowana informacja z amerykańskiego rynku pracy - o stopie bezrobocia w kwietniu i liczbie utworzonych w tym czasie nowych miejsc pracy w USA.

Analitycy oceniają, że w ubiegłym miesiącu stopa bezrobocia za Oceanem wyniosła 4,6 proc. wobec 4,5 proc. w marcu. Spodziewany jest wzrost liczby nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym o 190 tys., a w sektorze prywatnym - wzrost również o 190 tys.

O 17.30 Stanley Fischer z Fed rozpocznie wystąpienie podczas konferencji Hoover Institution na temat polityki monetarnej.

O 18.45 rozpocznie się wystąpienie Johna Williamsa, prezesa Fed z San Francisco, podczas eventu Manhattan Institute Shadow Open Market Committee w Nowym Jorku.

Od 19.30 podczas konferencji Hoover Institution wystąpią: Charles Evans, prezes Fed z Chicago, Eric Rosengren, prezes Fed z Bostonu i James Bullard, prezes Fed z St. Louis.

Fed podniesie stopy procentowe?

O tej samej porze swoje wystąpienie rozpocznie szefowa Fed Janet Yellen w Brown University.

W środę Amerykańska Rezerwa Federalna pozostawiła bez zmian główną stopę procentową w przedziale 0,75-1,00 proc., zgodnie z oczekiwaniami rynku.

Jednocześnie wydźwięk komunikatu po posiedzeniu utwierdził inwestorów w przekonaniu, iż w czerwcu Fed najprawdopodobniej dokona podwyżki stóp procentowych. Wyceniane przez kontrakty na stopę Fed szanse na podwyżkę w czerwcu wzrosły do niemal 100 proc. z około 70 proc. przed posiedzeniem.

Tymczasem ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno spadają. W ciągu 10 minut surowiec potaniał o ponad dolara i jest już wyceniany poniżej 45 dolarów za baryłkę. To zły tydzień dla cen ropy, bo staniała ona już o ponad 10 proc. - podają maklerzy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane