• rozwiń

Właściciel paczkomatów ma opuścić giełdę. Nowy inwestor wzywa do sprzedaży akcji

Właściciel paczkomatów ma opuścić giełdę. Nowy inwestor wzywa do sprzedaży akcji
Foto: Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta Foto: InPost jest konkurencją dla Poczty Polskiej

Rafał Brzoska razem ze spółką zależną funduszy Advent International mają zamiar wycofać z giełdy operatora paczkomatów InPost i ich właściciela Integer.pl. W tym celu ogłosili wezwania do sprzedaży akcji tych spółek.

Fundusz z Luxembourga AI Prime chce kupić 5.435.833 akcji Integrera stanowiących 70,01 proc. kapitału zakładowego - wynika z wezwania ogłoszonego przez spółkę.  Właścicielem pozostałych 29,99 proc. akcji jest Rafał Brzoska.

Cena w wezwaniu została ustalona na 41,1 zł, a w czwartek na zamknięciu kurs spółki wynosił 43,07 zł.

Zapisy w wezwaniu na akcje Integera będą przyjmowane od 16 marca do 19 kwietnia 2017 roku.

Wycofanie z giełdy

Równolegle przebiegać będzie wezwanie na akcje InPostu. AI Prime i Brzoska wezwali do sprzedaży 11.558.000 akcji, czyli 100 proc. kapitału zakładowego spółki. W treści wezwania zaznaczono, że większościowym akcjonariuszem InPostu jest Integer, więc jeśli powiedzie się wezwanie na jego akcje, fundusz nabędzie nie więcej niż 4.854.360 akcji InPostu (42 proc. kapitału).

Cena w wezwaniu została ustalona na 9,5 zł, a w czwartek na zamknięciu kurs spółki wynosił 11,18 zł. Zapisy potrwają od 16 marca do 20 kwietnia.

W przypadku obu spółek planowane jest wycofanie z obrotu na GPW. Stanie się to, jeśli w wezwaniach skupione zostanie co najmniej 90 proc. akcji spółek.

Umowa inwestycyjna

Wcześniej Integer poinformował w komunikacie o podpisaniu przez Brzoskę i AI Prime umowy inwestycyjnej. Zakładała ona właśnie ogłoszenie wezwania na akcje Integera i InPostu. Jeśli wezwania i delisting się powiodą, planowane jest wniesienie aportem do Integera wszystkich akcji InPostu.

Umowa zakłada także, że mniejszościowi udziałowcy EasyPack (spółki, w której Integer ma 53,5 proc. udziałów) wniosą wszystkie posiadane udziały do spółki dominującej AI Prime. Ponadto Rafał Brzoska również ma wnieść wszystkie posiadane akcje Integera do spółki dominującej AI Prime przez co razem obejmą łącznie mniejszościowy pakiet akcji/udziałów w kapitale zakładowym spółki dominującej AI Prime.

Mniejszościowymi akcjonariuszami EasyPack są Asterina Investments, spółka należąca do funduszu PineBridge, a także TFI PZU i Templeton Strategic Emerging Markets Fund.

Konkurencja dla Poczty Polskiej

InPost to największy, niezależny dostawca usług pocztowych w Polsce. Spółka była do tej pory największym konkurentem Poczty Polskiej, z którą w 2013 r. wygrała nawet przetarg na obsługę polskich sądów i prokuratur. Po dwóch latach sądowe przesyłki wróciły jednak pod skrzydła PP, która zaoferowała w przetargu niższą cenę. W rezultacie od lutego 2016 roku dostarczane są tylko przez listonoszy.

 

Zobacz, Poczta Polska zmienia ceny:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane