• rozwiń

Temat: USA

Wall Street z mocnymi spadkami. W centrum uwagi dwie informacje

Eksperci o amerykańskich cłach Odtwórz: Eksperci o amerykańskich cłach
Eksperci o amerykańskich cłach "Źródło: TVN24 BiS"

Amerykańska giełda rozpoczęła kwiecień na solidnym minusie. Rynek obawia się eskalacji sporów handlowych na linii USA-Chiny i dalszej przeceny spółek technologicznych, które przewodziły poniedziałkowym spadkom.

Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,91 procent, do 23.643,85 pkt. Z kolei S&P 500 stracił 2,23 procent do 2.581,86 pkt. - wartość indeksu po raz pierwszy od czerwca 2016 roku zamknęła się poniżej istotnej bariery technicznej - 200-sesyjnej średniej kroczącej, czyli 2.589,9 pkt.

Nasdaq zniżkował o 2,74 procent do 6.870,12 pkt. Indeks oddał całość tegorocznych wzrostów.

Notowania amerykańskich spółek ponownie znalazły się pod presją po słabym kwartale (S&P 500 stracił 1,2 procent) i niezbyt udanym marcu (S&P 500 w dół o 2,7 procent).

Cła na amerykańskie towary

W centrum uwagi znajdowały się w poniedziałek spory handlowe na linii USA-Chiny oraz mocne spadki sektora technologicznego.

Pekin w niedzielę oficjalnie ogłosił, w odpowiedzi na wcześniejsze działania Waszyngtonu (karne cła na 60 mld dolarów chińskiego importu), nałożenie ceł na 128 kategorii amerykańskiego importu. Nowe taryfy, które objęły towary warte około 3 mld dolarów, obowiązują od poniedziałku i najbardziej dotkną amerykańskich rolników.

O 25 procent podniesiono stawki celne na wieprzowinę i złom aluminiowy. W 2017 roku do Chin trafiła wieprzowina z USA za 1,1 mld dolarów - to trzeci największy zagraniczny rynek hodowców świń z USA. Nowe, 15-procentowe taryfy nałożono na m.in. na wino, świeże i suszone owoce, rury stalowe, żeń-szeń, czy etanol przemysłowy.

Spółki technologiczne na minusie

Wall Street ciągnęły w poniedziałek w dół spółki technologiczne na czele z Amazonem (-5,2 procent). Gigant e-commerce ponownie znalazł się w ogniu krytyki prezydenta USA Donalda Trumpa.

Trump uważa, że Amazon stoi za złą kondycją finansową państwowego systemu pocztowego i małych detalistów. Przecena dotknęła też innych technologicznych gigantów - Facebook stracił 2,8 procent, Netflix 5,1 procent, a Alphabet (spółka matka Google) 2,4 procent.

70 procent spółek technologicznych z S&P 500, w tym Apple, znajduje się w terytorium technicznej korekty.

Trwa zła passa notowań Tesli. Producent aut elektrycznych zakończył poniedziałkową sesję z 5,1-proc. spadkiem, po 22-procentowych zniżkach w marcu. Kurs Tesli zniżkował nawet 8 procent, lecz odrobił część strat po doniesieniach, że produkcja najnowszego Model 3 spółki wzrosła do 2 tysięcy tygodniowo, przy wcześniejszych spekulacjach o znacznie niższej liczbie.

Mimo to, rynek obawia się o płynność finansową spółki oraz o przyszłość regulacji dla aut autonomicznych po serii wypadków z ich udziałem.

Najmocniej w dół DJI ciągnęły walory Intela (-6,1 procent), tracili również pozostali producenci chipów. Bloomberg dotarł do informacji, że Apple (-0,7 procent) zamierza zastąpić w Macbookach i iPhone'ach chipy Intela własnymi podzespołami już od 2020 r.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane