• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Wall Street trzeci tydzień na plusie. Indeksy na historycznych maksimach

Wall Street trzeci tydzień na plusie. Indeksy na historycznych maksimach
Foto: Wikimedia/bfishadow/CC-BY 2.0. Foto: Wall Street trzeci tydzień na plusie, indeksy na historycznych maksimach

Główne indeksy na Wall Street ustanowiły w piątek na skróconej sesji historyczne maksima i zanotowały trzeci tydzień na plusie. W Stanach trwa "czarny piątek" pełen obniżek i wyprzedaży w sklepach. W oczekiwaniu na wyniki negocjacji OPEC taniała ropa naftowa.

Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,36 proc. i wyniósł 19.152,14 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,39 proc. i wyniósł 2.213,35 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,34 proc. do 5.398,92 pkt.

"Black Friday"

Wszystkie trzy indeksy ustanowiły w piątek historyczne maksima. Wzrosły o ponad 1 proc. w tym tygodniu i zakończyły trzeci tydzień z rzędu nad kreską.

W piątek, dzień po Święcie Dziękczynienia, sesja na Wall Street była skrócona.

W Stanach Zjednoczonych w "Black Friday" Amerykanie masowo ruszają do sklepów, które oferują duże zniżki. Wyniki sprzedaży w "czarny piątek" mogą wskazywać na kondycję portfeli amerykańskich gospodarstw domowych.

Ekspansja w gospodarce

Wstępne dane PMI z sektora usług i composite za listopad z USA wskazują na ekspansję w całej amerykańskiej gospodarce.

W przyszłym tygodniu napłyną ostatnie przed grudniowym posiedzeniem Rezerwy Federalnej miesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy za listopad. We wtorek statystycy podadzą II odczyt PKB USA za III kw., a w środę wartość deflatora PCE - preferowanej przez Fed miary inflacji.

DJI najmocniej ciągnął w górę kurs 3M. Najlepiej w piątek radziły sobie spółki użyteczności publicznej i telekomy, a najgorzej spółki paliwowe.

Niewielkie wzrosty obserwowano na kursie Johnson&Johnson. Agencje podały, iż amerykański koncern prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia z Actelion, największą w Europie spółką biotechnologiczną. Actelion po południu potwierdził te informacje. Actelion zyskiwał w trakcie sesji na giełdzie w Szwajcarii nawet 17 proc.

Deprecjacja jena wyhamowuje

Na koniec tygodnia wyhamowała deprecjacja jena. Mimo to dolar odnotowywał najmocniejsze trzytygodniowe umocnienie względem jena od 1995 r. Wobec dolara umacniał się euro.

O ok. 3 proc. zniżkowały ceny ropy. Wśród państw zrzeszonych w OPEC trwają intensywne zabiegi dyplomatyczne, by przekonać Iran, jedynego gracza, który w ramach kartelu nie zgadza się na redukcję wydobycia zgodnie z wytycznymi OPEC. W sobotę minister energii Algierii udaje się do Teheranu, by rozmawiać ze swoim irańskim odpowiednikiem. 30 listopada w Wiedniu odbędzie się szczyt OPEC. W czwartek minister energii Rosji powiedział, że OPEC poprosił kraje spoza kartelu o ograniczenie produkcji ropy o 500 tys. baryłek dziennie.

Zapasy amerykańskich hurtowników w październiku spadły o 0,4 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował Departament Handlu we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika zapasów w październiku o 0,2 proc. W poprzednim miesiącu zapasy wzrosły o 0,1 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane