• rozwiń

Wall Street lekko w dół, ale dla Dow to najlepszy tydzień od miesiąca

Wall Street lekko w dół, ale dla Dow to najlepszy tydzień od miesiąca
Foto: vincent desjardins/flickr.com/(CC BY 2.0) Foto: Wall Street lekko w dół, ale dla Dow to najlepszy tydzień od miesiąca

Giełdy amerykańskie zanotowały w piątek lekkie spadki po udanym tygodniu. Negatywnie zaskoczyły informacje z USA dotyczące produkcji przemysłowej, mocno w dół szły ceny ropy naftowej, niemal w całości niwelując kilkuprocentowe wzrosty tym tygodniu.

Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,16 proc. i wyniósł 17.897,46 pkt. To był najlepszy tydzień dla tego indeksu od miesiąca.

S&P 500 spadł o 0,10 proc. i wyniósł 2.080,73 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował o 0,16 proc. do 4.938,22 pkt.

Paliwa i technologie

Indeksom ciążyły przede wszystkim spółki paliwowe i technologiczne. Słabo zachowywały się również banki mimo lepszych od oczekiwań wyników kwartalnych Citigroup. Zniżkował m.in. Goldman Sachs.

Gorsze od oczekiwań okazały się najnowsze dane o produkcji przemysłowej w USA. Spadły one w marcu o 0,6 proc. mdm. Analitycy spodziewali spadku wskaźnika produkcji przemysłowej o 0,1 proc. mdm.

Na rynku walutowym dolar osłabiał się do jena o 0,6 proc., a do euro o 0,2 proc.

Ceny ropy naftowej mocno spadały. Brent jest wyceniana na 42,5 dolarów za baryłkę po spadku o 3 proc. WTI taniała około 3 proc. do 40,2 dolara za baryłkę.

Dane z USA

Produkcja przemysłowa w USA w marcu spadła o 0,6 proc. mdm - podała Rezerwa Federalna (Fed). Analitycy spodziewali spadku wskaźnika produkcji przemysłowej o 0,1 proc. mdm.

W lutym wskaźnik spadł o 0,6 proc. po korekcie wobec spadku o 0,5 proc. przed korektą.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w marcu 74,8 proc., tutaj analitycy oczekiwali wyniku 75,3 proc.

W poprzednim miesiącu wykorzystanie mocy produkcyjnych znalazło się na poziomie 75,3 proc. po korekcie wobec 76,7 proc. przed korektą.

Indeks

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork wzrósł w kwietniu do plus 9,56 pkt. z plus 0,62 pkt. w poprzednim miesiącu - podała nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York). Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie plus 2,0 pkt.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w kwietniu 89,7 pkt. Analitycy spodziewali się w kwietniu wskaźnika na poziomie 92 pkt. W marcu wskaźnik wyniósł 91 pkt.

Skorygowany zysk na akcję Citigroup Inc. wyniósł w pierwszym kwartale 2016 r. 1,10 USD. Analitycy spodziewali się zysku na poziomie 1,03 USD na akcję. Kwartalny zysk netto wyniósł łącznie 3,5 mld USD wobec 4,8 mld USD rok wcześniej.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane