• rozwiń

Zwycięstwo Merkel, pierwsza "porażka" Macrona. Inwestorzy śledzą politykę

Kolejne spotkanie szefów chadeków i socjaldemokratów Odtwórz: Kolejne spotkanie szefów chadeków i socjaldemokratów
Kolejne spotkanie szefów chadeków i socjaldemokratów "Źródło: Reuters"

Na giełdach w zachodniej Europie spadki. Polityka zdominowała w poniedziałek rynki w regionie, po niedzielnych wyborach do Bundestagu - informują maklerzy. Angela Merkel po raz czwarty będzie kanclerzem Niemiec.

Ok. godz. 12.00 jeden dolar kosztował 3,59 zł. Za jedno euro trzeba było zapłacić 4,26 zł, franka - 3,69 zł,  a funta - 4,85 zł.

Wyniki wyborów

Blok partii chadeckich CDU/CSU uzyskał 33 proc. głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Niemczech - poinformowała w poniedziałek Federalna Komisja Wyborcza w Wiesbaden. Drugie miejsce zajęła SPD z wynikiem 20,5 proc.

Oba bloki polityczne, tworzące w dobiegającej końca kadencji koalicyjny rząd kanclerz Angeli Merkel, zanotowały spore straty. W porównaniu z poprzednimi wyborami w 2013 roku chrześcijańscy demokraci stracili 8,5 pkt. proc., a socjaldemokraci - 5,2 pkt proc.

Dla SPD jest to najgorszy wynik w powojennej historii. Socjaldemokracja zgodnie z zapowiedziami zamierza przejść do opozycji.

Przeciwni euro

Antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest trzecią siłą w parlamencie. Wejdzie do Bundestagu z wynikiem 12,6 proc. W poprzednich wyborach istniejąca od 2013 roku AfD nie przekroczyła progu wyborczego.

- Inwestorzy będą z dużą uwagą śledzić informacje dotyczące polityki w Niemczech zwłaszcza, że AfD jest nie tylko partią nacjonalistyczną, ale też do pewnego stopnia przeciwną strefie euro - mówi Mitul Kotecha, ekonomista Barclays Bank.

Tymczasem słabnie poparcie dla partii prezydenta Francji Emmanuela Macrona Republiko Naprzód! (REM) - tak wynika ze wstępnych wyników niedzielnych wyborów do Senatu Francji.

REM będzie tylko czwartą siłą (23 mandaty) w Senacie. Izba wyższa pozostanie zdominowana przez prawicę: 167 mandatów w liczącym 348 miejsc Senacie będzie w rękach Republikanów (LR), 95 - Partii Socjalistycznej (PS), a 43 - Unii Centrystów (UC).

Wybory do Senatu są uważane za pierwszą porażkę partii Macrona, który, by móc kontynuować reformy konstytucyjne, potrzebuje poparcia 555 parlamentarzystów, czyli trzech piątych Zgromadzenia Narodowego i Senatu.

Spadki na giełdach

Na giełdach w Europie w poniedziałek zyskuje 9 z 19 sektorów ze Stoxx 600. Prawie 200 spółek na plusach, 360 traci na wartości.

Euro spada o 0,37 proc. do 1,1907 USD.

Złoto traci 0,5 proc. i kosztuje 1.291,26 dolarów za uncję.

Baryłka ropa WTI na NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 0,3 proc. do 50,52 dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane