• rozwiń
  • WIG20 2188.86 -0.18%
  • WIG30 2490.42 -0.09%
  • WIG 57931.00 -0.09%
  • sWIG80 11643.55 +0.56%
  • mWIG40 3811.14 +0.38%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:26

Dostosuj

Z Wall Street zeszło powietrze. Indeksy w górę

Z Wall Street zeszło powietrze. Indeksy w górę
Foto: vincent desjardins/flickr.com/(CC BY 2.0) Foto: Wall Street

Amerykańskie parkiety zakończyły piątkową sesję umiarkowanymi wzrostami, inwestorzy nie zareagowali na oczekiwane w napięciu wystąpienie prezes Fed Janet Yellen. Drugi odczyt PKB USA za I kwartał okazał się być lekko poniżej oczekiwań, ale wyżej był niż poprzednio.

Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,25 proc. i wyniósł 17.873,22 pkt. To był najlepszy tydzień dla tego indeksu od marca.

S&P 500 wzrósł o 0,43 proc. i wyniósł 2.099,06 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 0,65 proc. do 4.933,50 pkt.

Liderami zwyżek były w piątek firmy telekomunikacyjne i banki, zniżkowały koncerny paliwowe. Spośród uczestników indeksu Dow najsilniej rosły akcje Goldman Sachs i UnitedHealth.

Na Nasdaq zyskiwały akcje m.in. Alphabet, Microsoft oraz Comcast. Lekko zniżkował Apple.

Czekanie na ożywienie

- Największy problem, który przed nami stoi, to niepewność związana z decyzjami Rezerwy Federalnej. Moim zdaniem, musimy zobaczyć bardziej wyraźne ożywienie w amerykańskiej gospodarce, żeby ludzie poczuli się na tyle pewnie, żeby kupować akcje i pchnąć je na nowe szczyty - powiedział Robert Pavlik, główny strateg rynkowy z Boston Private Wealth.

Po jastrzębich wypowiedziach z ostatniego tygodnia innych członków Fed, w centrum uwagi rynku znajdują się spekulacje o możliwych podwyżkach stóp procentowych jeszcze w czerwcu.

Prezes Fed Janet Yellen powiedziała w piątek, że podwyżki stóp procentowych w USA w nadchodzących miesiącach, biorąc pod uwagę poprawiającą się sytuację amerykańskiej gospodarki, mogą być właściwe.

- Ważne, że prezes Fed poparła zapisy z minutes i to, co ostatnio mówili inni członkowie Fed - powiedział Art Hogan, główny strateg rynkowy z Wunderlich Securities.

Gołębia Yellen

Jeffrey Gundlach, prezes DoubleLine Capital, uważa, że Yellen jest bardziej gołębia niż jej koledzy z

Fed, a jej piątkowe wypowiedzi nie sugerują podwyżki stóp w czerwcu.

W obliczu spekulacji o podwyżkach stóp umacniał się dolar. Kurs EUR/USD zmierza ku 1,11 i jest najwyższy od końca marca.

II odczyt PKB w USA za I kwartał wyniósł +0,8 proc., wobec oczekiwań +0,9 proc. Jest to najsłabszy wzrost kdk od I kwartału 2015 r.

W kwietniu powyżej oczekiwań wzrosła w Stanach liczba umów na sprzedaż domów.

Indeks optymizmu konsumentów w USA w maju wzrósł mdm, ale odczyt był poniżej oczekiwań.

W przyszłym tygodniu rynki będą wyglądać informacji o sytuacji na amerykańskim rynku pracy.

Po przekroczeniu w czwartek psychologicznej bariery 50 dolarów za baryłkę, cena ropy kształtowała się w okolicach 49 USD, nieco zmniejszając straty w drugiej połowie sesji. Podczas poprzednich trzech sesji ropa w USA zyskała 3,8 proc.

Produkt Krajowy Brutto USA w pierwszym kwartale 2016 r. wzrósł o 0,8 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB USA o 0,9 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Pierwsze wyliczenie mówiło o wzroście 0,5 proc.

W czwartym kwartale 2015 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 1,4 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

Członek rady gubernatorów Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział w czwartek, że stopniowa podwyżka stóp procentowych w USA będzie właściwą decyzją, jeżeli dane płynące z gospodarki amerykańskiej będą pozytywne. Powell uważa, że amerykański rynek pracy zbliża się do sytuacji pełnego zatrudnienia, a ceny w USA są stabilne.

Rynek czyta właściwie

Przewodniczący Fed z St. Louis James Bullard powiedział w czwartek, że rynek właściwie odczytuje

zapowiedzi podwyżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach, zawarte w minutkach Fed z kwietniowego posiedzenia. Bullard ocenił, że "amerykańskie rynki pracy są stosunkowo mocne i mogą wywierać presję na wzrost inflacji". Przedstawiciel Fed podkreślił, że amerykańska Rezerwa Federalna zakłada plan stopniowej, zależnej od danych makro, normalizacji wysokości stóp procentowych, gdzie stopy procentowe rosłyby stopniowo w ciągu następnych kilku lat, zakładając, że gospodarka USA będzie się rozwijać zgodnie z oczekiwaniami.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w maju 94,7 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się w maju wskaźnika na poziomie 95,4 pkt. W kwietniu wskaźnik wyniósł 89,0 pkt.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w kwietniu przez Amerykanów wzrosła miesiąc do miesiąca o 5,1 proc. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że liczba umów na sprzedaż domów wzrośnie o 0,7 proc. miesiąc do miesiąca. W marcu liczba podpisanych umów na sprzedaż domu (pending home sales) wzrosła o 1,6 proc. miesiąc do miesiąca, po korekcie z +1,4 proc.

Akcje Roche rosną ponad 4 proc. po informacjach o udanych testach klinicznych leku Gazyva, przeznaczonego do zwalczania nowotworów krwi.

Wall Street odpoczywa. Spokojna sesja za oceanem:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane