• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: USA

Historyczne rekordy na Wall Street

Foto: PAP/EPA/ ANDREW GOMBERT Foto: Wall Street na pierwszej w tygodniu sesji zanotował ponownie silne wzrosty

Wall Street na pierwszej w tygodniu sesji zanotował ponownie silne wzrosty, a indeks S&P 500 znalazł się na swoim najwyższym poziomie w historii w oczekiwaniu na start sezonu wyników w USA.

Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia wzrósł o 0,44 proc. i wyniósł 18.226,93 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,34 proc. i wyniósł 2.137,16 pkt. i osiągnął poziom najwyższy w historii. Nasdaq Composite zyskał 0,64 proc. i wyniósł 4.988,64 pkt.

Przyczyny

Inwestorzy kupują amerykańskie akcje na fali spekulacji, że niepewność związana z Brexitem pokrzyżuje szyki Rezerwie Federalnej i uniemożliwi podniesienie stóp procentowych w tym roku. Na taki scenariusz wskazują przynajmniej notowania rynku terminowego, który kolejną podwyżkę wycenia obecnie dopiero w grudniu 2017 roku.

W miarę dobrej kondycji jest tymczasem gospodarka USA. Jak wskazały ubiegłotygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy, po bardzo słabym wyniku w maju, kiedy to zatrudnienie w amerykańskiej gospodarce wzrosło tylko o 11 tys. nowych miejsc, w czerwcu sytuacja uległa znacznej poprawie. W ubiegłym miesiącu gospodarka USA stworzyła 287 tys. nowych miejsc pracy i wynik ten był wyraźnie lepszy od oczekiwań rynku.

W ujęciu sektorowym najlepiej na Wall Street radzą sobie w poniedziałek branże informatyczna i finansowa. Najgorszym sektorem jest natomiast branża użyteczności publicznej.

Wyniki za drugi kwartał

Inwestorzy w USA czekają na start sezonu prezentacji wyników za drugi kwartał. W poniedziałek po sesji rezultaty zaprezentuje Alcoa. Jakość raportów kwartalnych publikowanych przez spółki może zdecydować o tym czy indeksowi S&P 500 uda się utrzymać nowe historyczne rekordy wysokości.

W poniedziałek swoje dokonania zaprezentuje producent aluminium spółka Alcoa, która tradycyjnie rozpoczyna sezon wynikowy w USA. W dalszej części tygodnia swoje raporty kwartalne opublikują między innymi duże amerykańskie banki: w środę JPMorgan, w piątek natomiast Wells Fargo i Citigroup.

Z szacunków Thomson Reuters wynika, że zyski amerykańskich korporacji mogą spaść w drugim kwartale w ujęciu rdr o 4 proc. Będzie to tym samym kolejny kwartał z rzędu spadku zysków spółek giełdowych w USA. Jednocześnie jednak spadek ma być mniejszy niż w pierwszym kwartale, kiedy to zyski spółek w USA poszły w dół o 5 proc. Rynek zakłada też, że w kolejnych kwartałach zyskowność amerykańskich korporacji będzie się poprawiać.

Z konsensusu rynkowego opracowanego przez Reuters wynika, że w ujęciu sektorowym wciąż najsłabsze rezultaty pokaże sektor związany z wydobyciem i dystrybucją ropy naftowej. W przypadku tej branży wyniki mają spaść o 75 proc. w ujęciu rdr. Sektor finansowy, który zdominuje sezon wynikowy w tym tygodniu, ma zanotować spadek zysków o 5,5 proc.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane