• rozwiń

Temat: USA

Wall Street uodporniło się na Brexit. Giełdy notują solidne wzrosty

Foto: PAP/EPA/ ANDREW GOMBERT Foto: Wall Street w środę zanotował kolejny dzień solidnych wzrostów

Wall Street w środę zanotował kolejny dzień solidnych wzrostów, po silnych spadkach na przełomie tygodnia. Rynki sądzą, że pomimo zwycięstwa w referendum w Wlk. Brytanii zwolenników Brexitu, w krótkim okresie relacje kraju z zagranicznymi partnerami nie ulegną zmianie.

Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia wzrósł o 1,64 proc. i wyniósł 17.694,68 pkt. S&P 500 zyskał 1,70 proc. i wyniósł 2.070,77 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 1,86 proc. i wyniósł 4.779,25 pkt.

Ropa w dół

Indeks S&P 500 utrzymuje się powyżej 200-sesyjnej średniej kroczącej, co jest pozytywnym sygnałem z punktu widzenia analizy technicznej.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones najsilniej zyskują General Electric, Goldman Sachs, Boeing i Chevron. Akcje General Electric rosną po tym, jak amerykańska Rada Stabilności Finansowej zgodziła się cofnąć spółce oznaczenie "zbyt wielkiej by upaść", czyli zagrażającej bezpieczeństwu finansowemu USA. Jest to pierwszy taki przypadek w historii.

W ujęciu sektorowym na plus na Wall Street wyróżnia się sektor energetyczny, zdrowotny i przemysłowy.

Szósty tydzień z rzędu spadały w USA zapasy ropy naftowej, które znalazły się na najniższym od poziomie od początku marca. Po publikacji danych cena ropy rośnie o ponad 2,5 proc., podczas gdy wcześniej w ciągu dnia zyskiwała nieco ponad 1 proc. Za baryłkę WTI trzeba płacić ok. 49,1 dolarów, a za Brent ok 49,8 dolarów. Notowaniom ropy pomagają spekulacje o możliwym zmniejszeniu podaży surowca w związku z groźbą strajków w Norwegii oraz problemami wenezuelskich producentów.

Sprzedaż domów

In minus zaskoczyły rynek po południu dane o liczbie podpisanych umów na sprzedaż domów, które okazały się gorsze od konsensusu. - Nie uważam za szokujące, że na rynkach przeważają tymczasem "chłodne głowy" - powiedział Daniel Kern, główny zarządzający TFC Financial Management z Bostonu.

- Rynki uwzględniają w wycenie to, że istnieje bardzo niewielka szansa na podwyżkę stóp przez Fed w tym roku. W przeciągu ostatnich 36 godzin dyskutowano też o możliwości odwrotu od Brexitu. Jesteśmy obecnie w fazie spekulacji na ten temat - dodał.

- Polityka monetarna musi pozostać wsparciem dla wzrostu gospodarczego, w momencie, gdy światowe otoczenie (gospodarcze - red.) jest wymagające - powiedział we wtorek wieczorem Jerome Powell, członek amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Zdaniem Powella słabość w aktywności gospodarczej na świecie i zmienność na rynkach finansowych wpłynęły na kondycję amerykańskiej gospodarki.

Efekt Brexitu

Członek Fed uważa, że Brexit może wpłynąć na gospodarkę USA.

- Głosowanie nad Brexitem potencjalnie może być "wiatrem w twarz" dla światowej gospodarki, w tym amerykańskiej - powiedział.

Z wyliczeń agencji Bloomberg wynika, że w wyniku Brexitu wyceniane przez kontrakty terminowe prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych na kolejnych trzech posiedzeniach w lipcu, wrześniu oraz październiku spadło do 0 proc. Wzrosło tymczasem wyceniane przez rynek terminowy prawdopodobieństwo obniżek stóp przez Fed. Wynosi ono odpowiednio 4 proc. w lipcu oraz blisko 14 proc. w lipcu oraz październiku.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w maju przez Amerykanów spadła miesiąc do miesiąca o 3,7 proc. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że liczba umów na sprzedaż domów spadnie o 1,1 proc. miesiąc do miesiąca.

W kwietniu liczba podpisanych umów na sprzedaż domu (pending home sales) wzrosła o 3,9 proc. miesiąc do miesiąca, po korekcie z +5,1 proc.

Zapasy surowca

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 4,05 mln baryłek, czyli o 0,8 proc., do 526,57 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Zapasy ropy w USA spadły do najniższego od 11 marca poziomu. To już szósty tydzień z rzędu spadków zapasów tego surowca. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 1,80 mln baryłek, czyli 1,2 proc. do 150,5 mln baryłek - podał DoE. DoE podał też, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 1,37 mln baryłek, czyli o 0,6 proc., do 238,99 mln baryłek.

Wydatki amerykańskich konsumentów w maju wzrosły o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca; w kwietniu wzrosły o 1,1 proc. mdm po korekcie wobec wzrostu o 1,0 proc. mdm przed korektą. Dochody Amerykanów wzrosły o 0,2 proc. mdm, wobec wzrostu o 0,5 proc. mdm w poprzednim miesiącu po korekcie wobec wzrostu o 0,4 proc. przed korektą.

Ekonomiści spodziewali się, że wydatki konsumenckie wzrosną o 0,4 proc. mdm oraz że dochody wzrosną o 0,3 proc.

Zobacz rozmowę. Condoleezza Rice w TVN24BIS o Brexicie (29.06.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane