• rozwiń

Pieniądze uciekają przed "ogniem i gniewem". Złoty traci na wartości

09.08.2017 | Ostra odpowiedź po kolejnej groźbie Korei Płn. Donald Trump zapowiada akcję pełną "ognia i furii" Odtwórz: 09.08.2017 | Ostra odpowiedź po kolejnej groźbie Korei Płn. Donald Trump zapowiada akcję pełną "ognia i furii"
09.08.2017 | Ostra odpowiedź po kolejnej groźbie Korei Płn. Donald Trump zapowiada akcję pełną "ognia i furii" "Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS"

Inwestorzy przestraszyli się mocnego starcia miedzy Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną i wycofują pieniądze do "bezpiecznych przystani". Napięcia geopolityczne sprawiają, że w kolejnych dniach także złoty może się osłabiać wobec euro, dolara i franka.

Prezydent Donald Trump zapowiedział we wtorek, że jeśli Korea Północna będzie dalej grozić Stanom Zjednoczonym, spotka ją "ogień i gniew jakich świat nigdy nie widział". Te słowa nie pozostały bez wpływu na zachowania inwestorów.

Słabszy złoty

W środę polska waluta straciła na wartości, po południu euro kosztowało ok. 4,26 zł, dolar - 3,63 zł, a frank szwajcarski -  ok. 3,77 zł. Jarosław Kosaty, strateg rynku walutowego z PKO BP wskazuje na proces wycofywania się kapitału z rynków wschodzących - m.in. z Polski - w kierunku walut określanych jako bezpieczne przystanie.

- Realizuje się scenariusz stopniowej deprecjacji złotego, który wpisuje się w widoczny w ostatnich dniach trend osłabiania walut rynków wschodzących - powiedział.

Złoty osłabia się zarówno wobec euro i dolara, jak i franka szwajcarskiego. Zdaniem eksperta to pokłosie napięcia na Półwyspie Koreańskim i lepszych danych z amerykańskiego rynku pracy.

Według Kosatego kurs euro wobec dolara w najbliższych dniach powinien utrzymywać się na poziomie 4,27, po czym może zacząć rosnąć.- Zakładamy, że na koniec września kurs eurozłotego wyniesie 4,30, a na koniec roku 4,37 - powiedział.

Bezpieczne przystanie

Umacnia się jen, a zwłaszcza frank szwajcarski, przez co wzrosły szanse na interwencję szwajcarskiego banku centralnego - oceniają Analitycy Credit Agricole.

Drożeją także metale szlachetne. Cena uncji złota wzrosła o 1,3 proc. do niemal 1 279 USD, a srebra o 2,6 proc. do 16,8 USD.

Eskalacja napięcia na linii Waszyngton - Pjongjang przekłada się na wzrost awersji do ryzyka na światowych rynkach, co nie ominęło również giełd. W  Nowym Yorku po dziesięciu z rzędu wzrostowych sesjach Dow Jones Industrial spadł o 0,25 proc., S&P 500 traci 0,2 proc., Nasdaq Comp. idzie w dół o 0,5 proc.

W Warszawie główne indeksy GPW zakończyły środową sesję na minusie: WIG 20 spadł na zamknięciu o 0,7 proc. do 2 408 pkt., o 0,7 proc. zniżkowały także mWIG 40 i WIG.

Broń nuklearna

Mimo sprzeciwu światowych mocarstw Pjongjang kontynuuje programy atomowy i budowy rakiet balistycznych. Ostatnie dwa testy północnokoreańskich rakiet długiego zasięgu okazały się jakościowym przełomem - zdaniem analityków pociski są obecnie w stanie dosięgnąć kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.

Amerykańska prasa dotarła w środę do raportu amerykańskiego wywiadu wojskowego DIA, który doszedł do konkluzji, że Korea Północna opracowała już zminiaturyzowaną broń nuklearną – głowicę, którą mogą przenosić międzykontynentalne pociski balistyczne (ICBM).

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane