• rozwiń

Kursy akcji na Wall Street wzrosły najmocniej od ośmiu miesięcy

Chcesz zainwestować na giełdzie? Zobacz, co musisz wiedzieć Odtwórz: Chcesz zainwestować na giełdzie? Zobacz, co musisz wiedzieć
Chcesz zainwestować na giełdzie? Zobacz, co musisz wiedzieć "Źródło: tvn24bis"

Indeksy na Wall Street zakończyły środową sesję kilkuprocentowymi wzrostami. Zwyżka przyspieszyła po wystąpieniu prezesa Fed Jerome’a Powell, w którym stwierdził on, że stopy procentowe są bliskie neutralnego poziomu. Indeks S&P po raz czwarty raz w tym roku wzrósł o ponad 2 procent.

Indeks S&P 500 zakończył sesję wzrostem o 2,30 proc., największym od 26 marca tego roku. Dow

Jones Industrial zwyżkował o 2,43 proc., a Nasdaq Comp. poszedł w górę o 2,95 proc.

Stopy procentowe

Po spokojnym początku sesji notowania ruszyły w górę po wystąpieniu Jerome'a Powella. W Nowy Jorku szef Fed stwierdził, że stopy procentowe znajdują się blisko neutralnego poziomu.

- Stopy procentowe wciąż znajdują się na niskim poziomie biorąc pod uwagę historyczne standardy i pozostają lekko poniżej szerokiego przedziału, który może być uznany za neutralny dla gospodarki. To znaczy takiego, który ani nie powoduje przyspieszenia ani spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego - powiedział Powell.

Według Roberta Pavlika, głownego stratega w firmie SlateStone Wealth wypowiedź szefa Fed to było "dokładnie to, co rynek chciał usłyszeć".

Jeszcze dwa miesiące temu Powell stwierdził, że "stopy procentowe znajdują się daleko od neutralnego poziomu". Większość ekspertów w dalszym ciągu oczekuje, że na grudniowym posiedzeniu Federalny Komitet Otwartego Rynku podniesie stopy o 25 pb, ale słowa Powella zostały odebrane jako możliwość szybszego niż dotychczas oczekiwano zakończenia cyklu podwyżek stóp.

Dotychczas Fed sygnalizował, że w przyszłym roku dokona trzech podwyżek stóp procentowych.

Trump: Fed popełnia błędy

W środowym raporcie Goldman Sachs analitycy ostrzegają przed odbieraniem ostatnich komentarzy bankierów Fed jako zmianę retoryki na bardziej gołębią.

We wtorkowym wywiadzie dla dziennika „The Washington Post” Donald Trump ponownie zaatakował prezesa Fedu Jerome’a Powella, obwiniając go o ostatnią wyprzedaż na rynku akcji. Dodał jednak, że nie obawia się recesji.

- Nie jestem ani trochę zadowolony z nominowania Powella – powiedział Trump.

- Fed popełnia błędy, a ja mam instynkt, który czasem jest w stanie podpowiedzieć mi więcej niż czyjakolwiek analiza jest w stanie mi powiedzieć – dodał.

Dane z USA

Zgodnie z podanymi w środę informacjami Produkt Krajowy Brutto USA w III kwartale 2018 r. wzrósł o 3,5 proc. w ujęciu rocznym, zgodnie z oczekiwaniami analityków.

Bazowy deflator PCE wyniósł w III kw. w ujęciu zanualizowanym kdk 1,5 proc., wobec prognoz +1,6 proc. Deflator PCE to preferowana przez amerykańską Rezerwę Federalną miara inflacji.

Z innych danych makro opublikowanych w środę - sprzedaż nowych domów w USA w październiku wyniosła 544 tys. w ujęciu rocznym vs 597 tys. we wrześniu (po korekcie z 553 tys.). Oczekiwano 575 tys.

Zapasy amerykańskich hurtowników w październiku wzrosły o 0,7 proc. mdm. wobec +0,6 proc. w IX, po korekcie z +0,4 proc. Oczekiwano +0,4 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane