• rozwiń

Temat: Chiny

Po ostrych spadkach, mocne wzrosty w Chinach

09.07 | Relacja z rynków - godz. 10:45 Odtwórz: 09.07 | Relacja z rynków - godz. 10:45
Foto: PAP/EPA/ KIMIMASA MAYAMA | Video: TVN24 BiS Foto: Po wczorajszych spadkach stabilizuje się sytuacja na giełdach w Chinach | Video: 09.07 | Relacja z rynków - godz. 10:45

Po wyraźnych, długotrwałych spadkach, dziś mocne odbicie na giełdach w Chinach. Około godziny 8:20 notowania akcji na giełdzie w Szanghaju rosną bowiem aż o 6,82 proc., choć jeszcze na początku sesji traciły kilka procent.

Zdaniem analityków, spadki mogła zahamować interwencja władz - zakaz sprzedaży swoich akcji przez dużych inwestorów.

Zmienność na rynkach w Chinach dobrze obrazuje także sytuacja w Hongkongu, gdzie indeks Hang Seng po dużym spadku na początku sesji około godz. 8:15 zwyżkował już o 4,93 proc.

Interwencja Pekinu

W ocenie komentatorów zahamowanie spadków, może być efektem działań władz. Ostatnim środkiem, który wprowadzono było nałożenie na największych inwestorów zakazu sprzedaży akcji przez pół roku.Dotyczy on posiadaczy pakietów większych niż 5 proc. papierów danej spółki.

Aby powstrzymać tendencję zniżkową na rynkach, Pekin złagodził także zasady udzielania kredytów. W konsekwencji, ma to ułatwić ludziom zaciąganie pożyczek na inwestycje.

Chińskie władze wstrzymały również oferty publiczne, zakazała krótkiej sprzedaży, a także, w porozumieniu z największymi firmami maklerskimi, obiecały wpompować w rynek 20 mld dol., by odwrócić niekorzystne trendy i poprawić nastroje na giełdach.

Zdaniem BBC, te nadzwyczajne ograniczenie, w połączeniu z innymi wysiłkami podjętymi przez rząd w obliczu gwałtownego spadku, może przynieść względną stabilność.

"Czarna Środa"

Chińskie indeksy od połowy czerwca straciły ponad 30 proc. na swojej wartości. Wczoraj, giełda w Szanghaju zniżkowała aż o 8,2 proc., a wielu analityków oceniło ten dzień jako "Czarną Środę".

W sumie z parkietów wyparowało co najmniej 3,2 bln dol., a analitycy wprost mówią o pęknięciu bańki na chińskim rynku. Wstrzymane są notowania ok. 1300 spółek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane