• rozwiń

Kłopoty firm energetycznych na giełdzie. Akcje mocno w dół

Szef kancelarii premiera o cenach prądu w 2020 roku Odtwórz: Szef kancelarii premiera o cenach prądu w 2020 roku
Szef kancelarii premiera o cenach prądu w 2020 roku "Źródło: RMF FM"

Spółki energetyczne kontynuowały we wtorek spadki po tym, jak prezes Urząd Regulacji Energetyki wezwał dystrybutorów oraz sprzedawców energii do korekty wniosków taryfowych. Skupiający energetyczne koncerny indeks WIG-Energia poszedł w dół o 4,83 procent. Kurs PGE spadł o 5,1 procent, Tauronu zniżkował o 5,8 procent, a Enei - o 4,61 procent.

WIG20 na wtorkowym zamknięciu spadł o 0,86 proc. do 2.221,37 pkt., a WIG stracił 0,74 proc. do 56.961,82 pkt.

We wtorek prezes URE, w ramach trwających postępowań taryfowych, wezwał dystrybutorów oraz sprzedawców energii do przedstawienia szczegółowych informacji na temat możliwych oszczędności w wysokości ok. 1 mld zł, o których poinformował w poniedziałek minister energii, oraz do korekty wniosków taryfowych.


Prezes URE oczekuje na odpowiedzi przedsiębiorstw do 18 grudnia.

Będą rekompensaty

W poniedziałek Ministerstwo Energii przedstawiło założenia do programu rekompensat dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw w kontekście ewentualnego wzrostu cen energii elektrycznej.

Resort szacuje koszt programu rekompensat na 4-5 mld zł. Powołany zostanie w tym celu Fundusz Efektywności Energetycznej i Rekompensat.

Źródłami finansowania funduszu mają być m.in. środki ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 oraz wpływy od koncernów energetycznych (które mają aktywa wytwórcze o mocy powyżej 1 GW oraz posiadające powyżej 1 mln klientów przyłączonych do sieci dystrybucyjnej).

Minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował w poniedziałek, że koncerny energetyczne mogą zasilić fundusz kwotą ok. 1 mld zł dzięki możliwym do osiągnięcia oszczędnościom.

Po tych zapowiedziach akcje PGE na warszawskiej giełdzie zakończyły poniedziałkowe notowania na poziomie niższym o 4,03 proc. w stosunku do piątkowego zamknięcia. Akcje Tauronu zniżkowały o 3,86 procent, Energi o 1,23 procent, zaś Enei - 0,46 procent.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane