• rozwiń

Temat: Gospodarka

Brexit budzi strach nawet za oceanem. Duże straty banków i firm paliwowych

Brexit budzi strach nawet za oceanem. Duże straty banków i firm paliwowych
Foto: shutterstock.com Foto: Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,67 proc.

Piątek na na giełdach w USA przebiegał pod znakiem wyraźnych spadków. Słabe nastroje to między innymi efekt zbliżającego się referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,67 proc. i wyniósł 17.865,34 pkt. S&P 500 spadł o 0,92 proc. i wyniósł 2.096,07 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 1,29 proc. do 4.894,55 pkt.Liderami zniżek były w piątek banki i firmy paliwowe.

Tańsza ropa

Drugą sesję z rzędu taniała w piątek ropa naftowa. Brent spada o 1,5 proc. do 51,2 dolarów za baryłkę. Inwestorzy sprzedają surowiec po wcześniejszych silnych wzrostach, w środę ceny ropy przekroczyły poziom 52 dolarów za baryłkę, po raz pierwszy od 10 miesięcy.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w czerwcu 94,3 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się w czerwcu wskaźnika na poziomie 94,0 pkt. W maju wskaźnik wyniósł 94,7 pkt.

Brexit

Inwestorzy boją się wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Taka decyzja w zbliżającym się wielkimi krokami referendum z pewnością odbiłaby się negatywnie na nastrojach na rynkach finansowych. A właśnie taki scenariusz jest coraz bardziej prawdopodobny. Z ostatnich sondaży przeprowadzonych 8 i 9 czerwca wynika, że zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE mają 10 punktów proc. przewagi nad osobami, które twierdzą, że kraj powinien pozostać w unijnych strukturach.

Jakie są szanse na Brexit? Zobacz materiał w TVN24 BiS:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane