• rozwiń

Temat: USA. Gospodarka

Spadki na Wall Street. Ropa tanieje

Foto: PAP/EPA/ ANDREW GOMBERT Foto: Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia spadł o 0,61 proc.

We wtorek amerykańskie giełdy traciły, podobnie jak inne światowe parkiety, oprócz londyńskiego, który zanotował lekki wzrost. Mocno traci ropa, umacniają się obligacje na rynkach bazowych.

Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia spadł o 0,61 proc. i wyniósł 17 840,62 pkt. S&P 500 stracił 0,68 proc. i wyniósł 2 088,55 pkt. Nasdaq Comp. stracił o 0,82 proc. i wyniósł 4 822,90 pkt.

Obawy

Amerykańskie giełdy traciły głównie w związku z obawami o stabilność brytyjskiego systemu finansowego. Inwestorzy kierowali zainteresowanie w stronę bezpiecznych aktywów, takich jak obligacje.

Inwestorzy na rynkach światowych wyprzedawali akcje drugi dzień z rzędu, co można wytłumaczyć odreagowaniem po mocnych wzrostach w ubiegłym tygodniu.

W Wielkiej Brytanii trzy fundusze inwestujące na rynku nieruchomości zawiesiły wypłaty dla klientów ze względu na ryzyko utraty płynności.

Tańsze surowce

Bank Anglii zdecydował o obniżeniu stopy bufora antycyklicznego dla brytyjskich banków, co ma przyczynić się do zwiększenia możliwości pożyczkowych sektora o 150 mld funtów.

Spadki dotknęły także surowców. Ceny ropy spadają o ponad 4 proc., miedzi o niecałe 2 proc. O ponad 1 proc. rosną notowania srebra i złota. W dół idą rentowności obligacji niemieckich, amerykańskich i japońskich.

Dolar umacnia się do euro o 0,7 proc., a do funta o 2 proc.

Co u inwestorów na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych? Zobacz materiał TVN24 BiS:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane