• rozwiń

Temat: USA

Spadki na Wall Street. W centrum uwagi posiedzenie Fed

Spadki na Wall Street. W centrum uwagi posiedzenie Fed
Foto: CBS Foto: Spadki na Wall Street

Środowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła spadki, a wydarzeniem dnia była decyzja Fed o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Eksperci zaznaczają, że mimo pogorszenia na rynkach finansowych bank centralny nie sugeruje na razie korekty polityki.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial Average stracił 1,38 proc., i wyniósł 15 944,46 pkt. S&P 500 spadł o 1,09 proc. i wyniósł 1 882,95 pkt. Nasdaq Comp. spadł 2,18 proc. do 4 468,17 pkt.

Na rynku niepewność

Na rynku utrzymuje się duża niepewność co do tego, ile razy w tym roku Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe. Wobec pogorszenia się sytuacji w światowej gospodarce inwestorzy wątpią w możliwość realizacji scenariusza zawartego w grudniowej prognozie Fed, która zakładała cztery podwyżki w tym roku. Początek roku na rynkach finansowych był jednak bardzo słaby, wzrosły obawy o spowolnienie wzrostu gospodarczego na świecie. Rynek terminowy wycenia obecnie tylko jedną podwyżkę stóp procentowych w tym roku.

W styczniu Fed podkreślił w swym komunikacie, że warunki panujące obecnie w gospodarce USA sugerują "tylko stopniowe podwyżki stóp procentowych" w przyszłości.

- Istnieje wyraźna różnica pomiędzy prognozami Fed oraz oczekiwaniami rynku. W pierwszej połowie roku coś się musi zmienić: albo Fed zmieni swoje prognozy, albo swoje oczekiwania zmodyfikuje rynek - powiedział agencji Bloomeberg, Bill Northey, dyrektor inwestycyjny w US Bank Private Client Reserve.

Ropa w górę

Wyraźnym wzrostem zakończyła sesję ropa naftowa. Ceny ropy typu Brent wzrosły powyżej poziomu 33 USD za baryłkę i są już ponad 20 proc. powyżej swoich minimów z ubiegłego tygodnia.

Notowaniom surowca pomagają spekulacje o możliwości porozumienia pomiędzy OPEC oraz Rosją w celu kontroli podaży ropy naftowej na światowych rynkach.

Materiał "Faktów z zagranicy":

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane