• rozwiń
  • WIG20 2190.50 +0.50%
  • WIG30 2482.60 +0.46%
  • WIG 57905.98 +0.50%
  • sWIG80 11582.76 -0.05%
  • mWIG40 3736.96 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:13

Dostosuj

Spadki na nowojorskich giełdach, Macy's i Snap psują nastroje

Spadki na nowojorskich giełdach, Macy's i Snap psują nastroje
Foto: GNU 1.2 Foto: Budynek giełdy NYSE na Wall Street

Nowojorskie giełdy zanotowały w czwartek spadki, a słabe wyniki sieci detalicznej Macy's wzbudziły obawy o kondycję konsumenta w USA. Snap, bohater jednego z najgłośniejszych debiutów w ostatnich miesiącach, podał słabsze od oczekiwań wskaźniki finansowe.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,11 proc. do 20 919,42 pkt. S&P 500 zniżkował o 0,22 proc. i wyniósł 2394,44 pkt. Nasdaq Comp. również stracił 0,22 proc., zniżając do 6115,96 pkt.

W składającym się z 30 spółek indeksie DJI najmocniej spadał Microsoft, zaś wzrostom przewodził Exxon Mobil.

Wśród firm z S&P 500 najgorzej radził sobie sektor dóbr konsumenckich, zaś najlepiej paliwowy.

Właściciel aplikacji-komunikatora Snapchat podał pierwsze od wprowadzenia w marcu na giełdę wyniki. Spółka Snap w I kw. 2017 r. uzyskała 149,6 mln USD przychodów, o 9 mln USD poniżej oczekiwań. Rynek rozczarowały również dane o liczbie aktywnych użytkowników komunikatora w tym okresie (166 mln vs 168 konsensusu). Akcje Snapa potaniały ponad 21 proc.

Walory Macy's, sieci sklepów odzieżowych, taniały o 17 proc. Sprzedaż porównywalna spółki spadła w I kw. o 4,6 proc. rdr, wobec -3,5 proc. oczekiwań.

Wyniki detalistów traktowane są jako "miękkie" wskaźniki koniunktury i mogą sugerować mniejszą skłonność Amerykanów do konsumpcji.

W czwartek tygodnik "The Economist" opublikował wywiad z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Trump przyznał w rozmowie, iż zapowiadana przez niego reforma podatkowa nie będzie zrównoważona po stronie dochodów i w krótkim terminie ("dwa lata w wersji optymistycznej") zwiększy deficyt w budżecie państwa. Wcześniej Biały Dom wskazywał, iż reforma zostanie sfinansowana przez wyższy wzrost gospodarczy, wygenerowany dzięki cięciom podatków.

Sekretarz Skarbu Steven Mnuchin, który towarzyszył Trumpowi w trakcie wywiadu, dodał, że wzrost dochodów z tego tytułu może wynieść 2 bln USD w ciągu dekady.

Posunięcia personalne Trumpa z ostatnich dni - nieoczekiwane zwolnienie szefa FBI Jamesa Comeya - doprowadziły do wzrostu niepewności na rynku. Nie ma pewności czy projekt podatkowy Białego Domu będzie w stanie przekonać do siebie wystarczającą część Republikanów w Kongresie. Część z nich krytykuje bowiem decyzję o dymisji Comeya. Rynki obawiają się, że przepychanki polityczne spowolnią proces tworzenia i implementacji nowego systemu podatkowego, który miał być przyjazny dla biznesu.

W USA uwagę zwróciły również wypowiedzi członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Amerykańska gospodarka znajduje się blisko stanu pełnego zatrudnienia, a inflacja tuż poniżej 2-proc. celu - ocenił w trakcie wizyty w Indiach William Dudley, prezes Fed z Nowego Yorku. Dodał, że jeżeli gospodarka będzie rozwijała się "powyżej trendu", Rezerwa Federalna będzie stopniowo rezygnować z akomodacyjnej polityki monetarnej.

Dudley opowiedział się za rozpoczęciem redukcji sumy bilansowej Fed jeszcze w 2017 r. lub w 2018 r., o ile pozwoli na to sytuacja w gospodarce, a cały proces będzie prowadzony bardzo ostrożnie i dobrze komunikowany rynkom.

Bank Centralny posiada obecnie w bilansie aktywa warte ok. 4,5 bln USD. W środę ekonomiści regionalnej Rezerwy z Kansas podali wyliczenia, z których wynika, iż ograniczenie portfela Fed o 675 mld USD na przestrzeni 2 lat miałoby analogiczny wpływ na rynek, co podwyżka stopy fed funds o 25 pb.

Wcześniej w jastrzębim tonie wypowiedział się Eric Rosengren, prezes Fed z Bostonu.

Amerykańska Rezerwa Federalna powinna w 2017 r. jeszcze trzykrotnie podwyższyć koszt pieniądza oraz rozpocząć redukcję sumy bilansowej bezpośrednio po kolejnej podwyżce stóp procentowych, by uniknąć przegrzania gospodarki - ocenił w środę wieczorem Rosengren.

Mediana przewidywań członków Fed odnośnie poziomu stóp procentowych na koniec 2017 r. sugeruje trzy podwyżki.

Rynek terminowy w 100 proc. wycenia szanse na zacieśnienie polityki monetarnej przez Fed w czerwcu. Prawdopodobieństwo kolejnej, trzeciej w 2017 r., podwyżki w grudniu zbliżyło się ostatnio do ok. 60 proc.

W czwartek z USA napłynęły wyższe od oczekiwań dane o dynamice cen producenta. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w kwietniu wzrosły o 0,5 proc. w ujęciu mdm. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI wzrósł o 0,4 proc. mdm. Oczekiwano 0,2 proc. mdm dla obu wskaźników.

Rdr wskaźnik PPI w kwietniu wzrósł o 2,5 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 1,9 proc. Tu spodziewano się odpowiednio wzrostu o 2,2 proc. i wzrostu o 1,6 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane