• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Akcje PKO BP dla Tauronu. Bo czekają go spore inwestycje

Akcje PKO BP dla Tauronu. Bo czekają go spore inwestycje

Skarb Państwa może wnieść do Tauronu 1,01 proc. akcji PKO BP w zamian za nowe akcje spółki - wynika z informacji Tauronu i MSP. Resort zaznaczył, że celem operacji jest wzmocnienie możliwości finansowych spółki, która ma przed sobą program inwestycyjny wart 37 mld zł do 2023 r.

- Zarząd Tauron Polska Energia S.A. informuje, że w dniu 22 października 2015 r. otrzymał pismo z Ministerstwa Skarbu Państwa z informacją, iż Rada Ministrów w dniu 20 października 2015 r. przyjęła wniosek Ministra Skarbu Państwa o wyrażenie zgody przez Radę Ministrów na zbycie w trybie innym niż określony w art. 33 ust. 1 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, poprzez wniesienie do Tauron Polska Energa S.A. części należących do Skarbu Państwa akcji spółki Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. stanowiących do 1,01 proc. kapitału zakładowego, w zamian za objęcie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Tauron Polska Energia S.A. - brzmi czwartkowy komunikat Tauronu.

Cel operacji

Resort skarbu w informacji dla PAP napisał, że "Ministerstwo Skarbu Państwa rozważa wsparcie Tauronu przez przekazanie mu aportu w zamian za objęcie nowych, uprzywilejowanych, niemych akcji Tauronu".

- Celem tej operacji jest wzmocnienie bilansu i możliwości finansowych spółki, która ma przed sobą program inwestycyjny wart 37 mld zł do 2023 r. Wniesienie aportu pozwoli bezpiecznie połączyć interesy akcjonariuszy spółki z koniecznością realizacji takich inwestycji, jak bloki energetyczne w Jaworznie i Łagiszy wraz z zapewnieniem dla nich surowca, stworzenie nowych źródeł kogeneracyjnych, budowa i modernizacja sieci przesyłowych. Inwestycje te są niezbędne z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa - wyjaśnił resort.

Przedwstępna umowa sprzedaży

W poniedziałek przedstawiciele Tauronu i Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) podpisali przedwstępną warunkową umowę sprzedaży aktywów kopalni Brzeszcze. Za zakład, który jeszcze niedawno należał do Kompanii Węglowej (KW) Tauron zapłaci symboliczną złotówkę.

Ok. godziny 16-stej w czwartek na warszawskim parkiecie walor Taurona kosztował 3,16 zł. zyskując 0,64 proc. Posiadacze akcji Tauronu nie mają jednak powodu do zadowolenia, od połowy czerwca akcje spółki potaniały o ponad 1,30 zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane