• rozwiń

Szefowa Fed daje sygnał do stopniowych podwyżek stóp

Szefowa Fed daje sygnał do stopniowych podwyżek stóp
Foto: PAP/EPA Foto: Janet Yellen, szefowa Amerykańskiego Banku Centralnego, dała sygnał do "stopniowych" podwżek stóp

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła większych zmian głównych indeksów, ale przebiegała pod znakiem podwyższonej zmienności. Rynki w ten sposób zareagowały na słowa prezes Fed Janet Yellen, że jest coraz więcej powodów, aby podwyższać stopy procentowe w USA.

Na koniec dnia Dow Jones Industrial spadł o 0,29 proc. do 18 395,40 pkt. Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,13 proc. do 5218,92 pkt. S&P 500 zniżkował o 0,16 proc. do 2169,04 pkt.

W centrum uwagi rynków znalazło się w piątek długo wyczekiwane wystąpienie prezes Fed Janet Yellen, która przemawiała w trakcie sympozjum dla bankierów centralnych z całego świata organizowanego przez amerykański bank centralny w Jackson Hole.

"Stopniowe" podwyżki

Yellen stwierdziła, że w ostatnich miesiącach wzrosły argumenty za podwyżkami stóp procentowych w USA, jednocześnie jednak szefowa Fed powiedziała, że amerykański bank centralny wciąż zakłada ich „stopniowe” podwyżki. Yellen powstrzymała się też od sugestii, że podwyżka stóp procentowych może mieć miejsce już na kolejnym posiedzeniu w przyszłym miesiącu.

Bardziej jastrzębi wydźwięk miała jednak późniejsza wypowiedź jej zastępcy, Stanleya Fishera, który powiedział, że wystąpienie Yellen nie wyklucza możliwości podwyżki stóp procentowych przez Fed we wrześniu.

Mieszane sygnały

Mieszane sygnały ze strony kierownictwa Fed znalazły odzwierciedlenie w podwyższonej zmienności na rynkach finansowych w piątek. Rynek akcji na słowa prezes Fed zareagował początkowo wzrostami, intepretując je jako sygnał, że zmiana w polityce monetarnej w USA we wrześniu jest mało prawdopodobna.

Po wypowiedziach Fishera indeksy giełdowe oddały jednak wcześniejsze wzrosty i zeszły pod kreskę. Podwyżka stóp procentowych w USA we wrześniu stanowi czynnik mogący stanowić zagrożenie dla koniunktury na amerykańskiej giełdzie akcji, która ustanowiła nowe historyczne rekordy wcześniej w tym miesiącu. Notowania indeksów wspierały między innymi oczekiwania, że przed końcem roku Fed nie będzie się decydował na podwyższenie kosztu kredytu.

 

Kim jest Janet Yellen, szefowa Fed?:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane