• rozwiń

Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o obrocie instrumentami finansowymi

Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o obrocie instrumentami finansowymi
Foto: Shutterstock Foto: Ustawa trafi do podpisu prezydenta

Sejm poparł poprawki Senatu do noweli ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Ustawa znosi podział rynku regulowanego na rynek giełdowy i pozagiełdowy.

Głosowanie odbyło się w czwartek.

Senat wniósł trzy poprawki, dwie o charakterze legislacyjnym. Trzecia dotyczy zmiany w ustawie z 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Bez podziału

Znowelizowana ustawa o obrocie instrumentami finansowymi znosi podział rynku regulowanego na rynek giełdowy i rynek pozagiełdowy. Według uzasadnienia, różnice między rynkiem giełdowym a pozagiełdowym nie są wystarczająco istotne, aby uznać za uzasadnione rozróżnienie dwóch podtypów rynku regulowanego.

"Pozostawienie takiego zróżnicowania miałoby sens, gdyby w stosunku do rynku pozagiełdowego przewidziane były istotnie mniejsze wymogi i uproszczone zasady funkcjonowania w porównaniu z rynkiem giełdowym" - czytamy w uzasadnieniu. Efektem regulacji będzie objęcie wymienionych typów rynku tym samym pojęciem rynku regulowanego.

Nowela wprowadza także instytucję rachunku derywatów. W uzasadnieniu zaznaczono, że konieczne jest uregulowanie zasad ewidencji instrumentów pochodnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa obrotu oraz skutecznego nadzoru nad rynkiem terminowym.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane